Salı, Aralık 5, 2023

Toplum yararı için kırsal kalkınmaya öncelik çağrısı

EGEV

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV), ekim ayı yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, İzmir ile bölge iller arasındaki işbirliklerini artırmayı amaçladıklarını söyledi. Bölgesel sorunların da bu şekilde daha hızlı çözüleceğini dile getiren Küçükkurt, “Kırsal kalkınma ve tarımsal inovasyon, eş güdüm ve toplum yararı için öncelikli konumuz olmalı” dedi.


Küçükkurt: Büyükşehir belediyeleri işbölümü yapmalı

Ege Bölgesi’nde yer alan üniversitelerin Ar-Ge birimleri ile işbirliği yapılabileceğini ifade eden Küçükkurt, “Manisa’daki fabrikaların çalışanlarının büyük kısmı İzmir’de yaşıyor. Bu anlamıyla nitelikli insan gücü geliştirilmesi adına her iki ilin işbirliği çok değerli, bu yönde de adımlar atılabilir. Büyükşehir belediyeleri işbölümü yapmalı. EGEV sorunların giderilmesi noktasında çok önemli bir çatı. Uzun yıllardır bünyesinde çok önemli kurum ve kuruluşları bulunduruyor, bir araya gelmelerinde ön ayak oluyor. Bu anlamıyla bu konuda da öncülük edebiliriz. Yeni bir çalışma ile illerimiz arasında yapılacak işbirliği konularını belirleyebiliriz. Diğer illeri de kapsayacak şekilde her ay Valimiz önderliğinde bu toplantıları gerçekleştireceğiz” diye konuştu.


Elban: Gediz’deki kirlilik iki şekilde değerlendirilmeli

İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban da Ege illeri arasında farklılıkların olduğunu ancak bu farklılıkların rekabeti değil işbirliğini geliştirmesi gerektiğini söyledi. Bu farkındalık ile yol alınmasının fayda sağlayacağına işaret eden Elban, “Gediz Havzası’nda kirlilik meselesini iki şekilde değerlendirmek gerek. Kirletenler ve kirlenenler. Bu anlamıyla etkileyen ve etkilenen aynı Havza içinde. Bu da çözüm noktasında tüm paydaşların bir araya gelmesini zorunlu kılıyor ve bu da sorunla birlikte gelen avantaj aslında. Manisa ve İzmir işbirliği yanı sıra diğer illerin işbirliğine de ihtiyaç duyulan bir konu. Kaynaklarımızı kullanırken oldukça hoyrat davranıyoruz. Tarımda toprağı ve suyu hoyrat kullanıyoruz. Üreticilerimizle planlama çerçevesinde hareket etmek zorundayız” ifadelerine yer verdi.


Soyer: Gediz bütün Türkiye’nin meselesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise toplantıda Gediz Nehri’ndeki kirlilik kaynaklarının sebeplerine dikkat çekti. Soyer, “Ege’nin yaşam suyu Gediz, bölgemiz ve ülkemiz için büyük önem taşıyor. Yazık ki bu yaşam pınarımız, bugün çok büyük bir kirlilik ve susuzluk tehdidi altında. Oysa bu havzada yaşanan her şey hepimizi doğrudan ilgilendiriyor. Gediz, yalnızca İzmir’in veya Ege’nin değil bütün Türkiye’nin meselesi. Bölgemiz ve ülke ekonomimiz için bu kadar değerli bir su kaynağı böylesine içler acısı bir vaziyette olmamalı. Bu duruma ‘dur’ demek için herkesin elini taşın altına koyması elzem. Gediz’in ve Gediz Havzası’nın bu haline seyirci kalamayız. Kaybedecek tek bir saniyemiz yok. Bunu ancak siyaset üstü bir sorumlulukla, el ele vererek başarabiliriz” dedi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM