Pazar, Nisan 21, 2024

Ambalaj sektöründe 2023 sonu ihracat hedefi; 10 milyar $

Bu yıl 28’inci kez kapılarını açan Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı; 123 ülkeden ambalaj sektöründe faaliyet gösteren şirketleri, ziyaretçiler ile bir araya getirdi. İstanbul’daki Tüyap Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuarı 13 bini geçkin uluslararası olmak üzere toplamda 75 binden fazla kişi ziyaret etti. Fuarda, Türkiye başta olmak üzere, Orta ve Batı Avrupa, Balkan, Rusya, Kafkaslar, Orta Asya, Orta Doğu ve Afrika’dan gelen karar vericiler yüz yüze görüşme fırsatı yakaladı.

Cumhuriyetin 100’üncü yılında sektörün toplam büyüklüğünün yaklaşık 30 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini dile getiren Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, “Sektörümüz 2023 sonu itibariyle 10 milyar dolarlık ihracata imza atacak. 2030 sektör büyüklüğü hedefimiz ise 50 milyar dolar, ihracatımızı da 20 milyar dolara çıkarmak için çalışıyoruz” diye konuştu.


Sektör büyümeyi sürdürüyor

Gelecek yıl fuarın 23-26 Ekim tarihleri arasında düzenleneceğini ifade eden Sarıbekir, “Sektörel çeşitlilik bakımından Türkiye’nin en güçlü fuarları arasında yer alan Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı’na dünyanın dört bir tarafından gösterilen ilgi sektörümüz adına umut vericiydi. Ambalaj sektörü, Avrupa standartlarındaki üretimi sayesinde dünyanın 180 ülkesine ürünlerini gönderiyor. Her geçen yıl büyümesini sürdüren ambalaj sanayimiz Avrasya’nın ambalaj merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Düzenlenen fuara gösterilen ilgi bu inancımızın artmasını sağlıyor” dedi.

KAYNAKASD
İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM