Salı, Aralık 5, 2023

“Ulusumuz, Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatacak”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 100. yılını kutladığımız “Kimsesizlerin kimsesi” Cumhuriyetimizin bayramı içtenlikle ve inançla kutluyorum” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yıldönümü dolasıyla bir mesaj yayımladı.


Cumhuriyet yokluk ve yoksullukla kuruldu

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın, 100. önce, onca yokluk ve yoksulluklara rağmen, yedi düvele meydan okuyarak, savaş meydanlarında kazandığı zaferi, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti kurarak taçlandırdığını anımsatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘En büyük eserim’ diyerek, Türk ulusuna armağan ettiği Cumhuriyete, yine Büyük Önder’in ifadesiyle ‘karakterinde bağımsızlık olan ulusumuz 100 yıldır sahip çıkmaktadır ve bundan sonra da ebediyen sahip çıkmaya, korumaya kollamaya devam edecektir” dedi.

Cumhuriyet yeniden var oluş hikayesidir

Cumhuriyetin kolay kazanılmadığının altını çizen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Cumhuriyet Yeniden var oluş hikayesidir. Yok edilmek istenen Anadolu ve Trakya’nın Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ile yeniden ayağa kalkışıdır. Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk “Egemenlik kayıtsız, şartsız ulusundur. Halk, kendi kendini yönetecektir. Ulusun tek ve gerçek temsilcisi, TBMM’dir” diyerek duyurduğu Cumhuriyet süreci her türlü zorluğa rağmen kazanılan Milli Mücadelenin başarısının ardından inançla doğmuştur. Cumhuriyet “Kimsesizlerin kimsesi” diyen Mustafa Kemal, yurttaşlarımıza inanarak onlarında desteği ile büyük devrimler gerçekleştirmiştir” dedi.

Cumhuriyetimizi kuran ve bizlere emanet eden Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, işgalcileri ülkemizden söküp attıktan sonra , bağımsızlık meşalesini yaktığını anımsatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Muasır medeniyet seviyesine ulaşmayı hedeflerken ülkemizi her alanda yenilikçi ve gelişen ülke konumuna taşımış ve dünyanın “ deha” olarak tanımladığı kimliği ile büyük dönüşümleri sağlamıştı” diye konuştu.

Meclis’te, 100. Yıla yakışır etkinlikler düzenlenmeliydi

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM), Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yıldönümüne kayıtsız bir tavır sergilediğini de belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Cumhuriyetin 100’üncü yıl dönümüne cumhuriyeti sahiplenmekten uzakta duran bir Meclis olarak bir haftayı geçirdik. Bu hafta cumhuriyet haftası olarak tüm oturumlar Cumhuriyet ilgili olmalıydı, bu hafta yalnızca cumhuriyete yönelik Meclis faaliyet ler yapmalıydı. kurucu iradenin bu ülkede yaptıkları her alanda konuşulmalıydı” dedi.

Gürer, Atatürk diyor ki; “Medeniyet yolunda yürümek ve muvaffak olmak hayat şartıdır. Bu yol üzerinde duraklayanlar veyahut bu yol üzerinde ileri değil geriye bakmak cehalet ve gafletin de bulunanlar medeniyetin coşku seli altında boğulmaya mahkumdur” diyerek doğru hedefler belirledi .Süreçte yol gösterici ve dünyayı hayran bırakan bir yönetim başarısı da yarattı. Mustafa Kemal Atatürk 10.yılda “ Yurdumuzu dünyanın en mamur ve en medeni memleketleri seviyesine çıkaracağız. Milletimizi en geniş refah, vasıta ve kaynaklarına sahip kılacağız. Millî kültürümüzü, muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracağız.

Bunun için, bizce zaman ölçüsü, geçmiş asırların gevşetici zihniyetine göre değil, asrımızın sürat ve hareket mefhumuna göre düşünülmelidir. Geçen zamana nispetle, daha çok çalışacağız. Daha az zamanda, daha büyük işler başaracağız” sözleri ile hep ileriyi, hep ileriyi hedef olarak göstermiştir” diye konuştu Gürer” Cumhuriyet sürecinin Demokrasi ile buluşturup dünya için örnek bir ülke konumuna gelmemiz dilekleri ile 29 ekim Cumhuriyet Bayramını da kutladı.

Gürer mesajında, “Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarını bu topraklar için canlarını feda eden şehitlerimizi ve gazilerimizi şükran ve rahmetle anıyorum. Tüm halkımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyorum. Yaşasın Cumhuriyet” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM