Cumartesi, Haziran 22, 2024

Cumhuriyet coşkusu Bilge Çınarlar’dan yükseldi

Karşıyaka Belediyesi Bilge Çınarlar Sağlıklı Yaş Alma Merkezi üyeleri, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı onuruna anlamlı bir etkinliğe imza attı.
Merkezde şair-yazar Hidayet Karakuş’un katılımıyla ‘Yüzyıllık Çınar Cumhuriyet’ başlıklı bir söyleşi gerçekleştirildi.

Söyleşiye katılan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Bugün Cumhuriyeti’n kuruluşunun 100. yılını kutluyoruz. Geçmişten bugüne taşıdığınız enerjiniz, Cumhuriyet değerlerine bağlı yetiştirdiğiniz evlatlarınız, ülkemize kattığınız değerler için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı onuruna birbirinden coşkulu ve renkli bir dizi etkinliğe imza atan Karşıyaka Belediyesi, Bilge Çınarlar Sağlıklı Yaş Alma Merkezi’nde bir etkinlik gerçekleştirdi. Merkez üyelerinin düzenlediği, şair-yazar Hidayet Karakuş’un konuşmacı olarak katıldığı ‘Yüzyıllık Çınar Cumhuriyet’ başlıklı söyleşide milli mücadeleden Cumhuriyet’in ilanına kadarki tarihsel süreç konuşuldu. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gerçekleştirdiği aydınlanma devrimleri anlatıldı, bağlama eşliğinde türküler söylendi, şiirler okundu. 100. yıl coşkusu bir kez de Bilge Çınarlar’dan yükseldi. Çınarlar, ellerinde ay-yıldızlı Türk Bayrakları ile Cumhuriyet’e ve Cumhuriyet değerlerine sonuna kadar sahip çıkacaklarını haykırdı.


“Bize insanlığımızı kazandırdı”

“Ben bir Cumhuriyet çocuğuyum” diyerek Cumhuriyet değerlerini ve kazanımlarını anlatan Hidayet Karakuş, en önemlisinin eğitim alanında gerçekleştirilen atılımlar olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti: “Cumhuriyet bize bağımsızlığımızı, insanlığımızı, kimliğimizi kazandırdı. Atatürk’ün gerçekleştirdiği devrimler aydınlanma devrimleridir. Bunları anlamak, içselleştirmek ve gelecek nesillere aktarmak zorundayız. Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni korumalı ve yüceltmeliyiz.”
Karakuş konuşmasının ardından ‘Soydöküm’ şiirini, Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın isteği üzerine de kendi babasının vefatından sonra kaleme aldığı ‘Türk Ailesi’ şiirini seslendirdi.


“Doğum günün kutlu olsun Cumhuriyet”

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, şu an Türkiye’nin içinde bulunduğu zor durumdan Cumhuriyet değerlerine bağlılıkla çıkılabileceğini belirterek şu ifadeleri kullandı: “Çok sevdiğimiz, saygı duyduğumuz, Karşıyaka’mızın değeri, bizlere çok şey öğreten hocamız Hidayet Karakuş ve siz değerli çınarlarımızla bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyorum. Cumhuriyeti’n kuruluşunun 100. yılını kutluyoruz. Geçmişten bugüne taşıdığınız enerjiniz, Cumhuriyet değerlerine bağlı yetiştirdiğiniz evlatlarınız, ülkemize kattığınız değerler için hepinize teşekkür ediyorum.

Dünyada başka bir ülkenin Atatürk’ü yok, az sayıda örnekleri olmakla birlikte adını tarihe altın harflerle yazdıran kahramanların göğüslediği bir kurtuluş savaşı yok. Bizler böyle bir tarihin temsilcileriyiz, kültürler açısından çok zengin toprakların üstünde yaşıyoruz. O günlerde bir millet olmanın, ulus olmanın azmiyle çalışarak bir ülke var eden insanların yaşadığı topraklara dönüşmüş.

Çocuklarımıza, gençlerimize ne kadar büyük bir tarihin bugünkü temsilcileri ve bu değerlerin bekçileri olduğunu öğretmeliyiz. Onlar bunu şu an tam olarak idrak edemiyor olabilirler ama öğrenmek zorundalar, öğretmek zorundayız. Şu an ülke olarak zor bir durumun içindeyiz, bunun içinden nasıl çıkacağımızı düşünmeli ve ona göre mücadele etmeliyiz, bu sorunun cevabını bulmalıyız. Bize bu ülkeyi bırakanlara; bu türküleri, şiirleri, benzersiz değerleri bırakanlara bunu borçluyuz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını bir kez daha kutluyorum, doğum günün kutlu olsun Cumhuriyet!”

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM