Pazar, Şubat 25, 2024
spot_img

Gayrimenkulde oyunun kuralları değişiyor

Gayrimenkul sektöründe oyunun değiştiğini söyleyen gayrimenkul uzmanı Şengül, “Burada da oyunun içinde olanlar kazançlı çıkacak. Eskiden doktor ve akademisyen gibi meslek gruplarından gelen talep şimdilerde yerini farklı kitlelere bırakmış durumda” dedi.


SEDA GÖK

Türkiye genelinde konut satışları 2003 Ocak-Eylül’de bir önceki yılın aynı döneminde yüzde 14.9 azalarak 900 bin 74 oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre İzmir’de ise yılın ilk 9 ayında 48 bin 2 konut satışı gerçekleşti. İzmir’de 2022’nin 9 ayına kıyasla konut satışları yüzde 20.8 azaldı. TÜİK verilerine göre 2023 Ocak-Eylül döneminde ise 598 konut yabancılara satıldı. “Gayrimenkul sektöründe oyunun kuralları değişti” diyen gayrimenkul uzmanı Çağlar Şengül de konut sektörünü değerlendirdi.


Oyunda kalan kazanır

İzmir Mavişehir’de faaliyet gösteren Coldwell Banker Life’ta gayri menkul uzmanı olarak kariyerine yön veren Şengül, hem Türkiye’de, hem de dünyada yaşanan gelişmelerle birlikte 2023’te gayrimenkul sektöründe bir durağanlığın yaşandığını paylaştı. Çağlar Şengül, “Ama gayrimenkulde talep her zaman canlı. Özellikle 20 milyon TL’nin üstündeki yapılara büyük bir talep var. Dolayısıyla gayrimenkul bitmiyor, yön değiştiriyor diyebiliriz. Sektörde oyun değişiyor. Burada da oyunun içinde olanlar kazançlı çıkacak. Eskiden doktor ve akademisyen gibi meslek gruplarından gelen talep şimdilerde yerini farklı kitlelere bırakmış durumda. Borsadan, dijital paradan kar edenler yönünü gayrimenkule çeviriyor. Bu alana yatırım yapıyor. Gayrimenkulün güvenli yatırım aracı olmasının da burada payı büyük” diye konuştu.


Çekim merkezi İzmir

İzmir özelinde de gayrimenkul sektörünün oldukça hareketli olduğunu ifade eden Şengül, özellikle Ankara ve İstanbul’dan yoğun bir talebin varlığına dikkat çekti. Depremle birlikte insanların konut tercihinin de değiştiğini, düşük yoğunluklu, yatay mimarinin ön planda olduğu konutlara yönelim olduğunu aktaran Çağlar Şengül, “İnsanlar uygun fiyatlı arsa ve tarla gibi yatırım araçlarına yöneldi. İzmir’de ise iki bölgenin reytingi çok yüksek. Sasalı ve Güzelbahçe… Buraya talep, son yaşadığımız depremlerden sonra oldu. Az katlı binalar nedeniyle Sasalı’ya ilgili büyük. Burada son bir yılda konut fiyatları yüzde 300 arttı. Bölgede önümüzdeki günlerde büyük projeler hayata geçecek. Güzelbahçe-Urla hattı da çok hareketli. Orada da son bir yılda metrekare fiyatları yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdi” diyerek, İzmir’in çekim merkezi olmaya devam ettiğini paylaştı.


Doğru fiyatlandırma önemli

COLDWELL Banker Life ailesine 2021’de katılan Çağlar Şengül, 2022’de ofiste ciro ikincisi olduğunu kaydetti. Şengül, 2023 Ocak-Eylül döneminde ise ofisin ciro şampiyonu konumunda olduğunu dile getirdi, “Deneyimli isimlerin çalıştığı Coldwell Banker Life ise yaklaşık 120 ofisin olduğu Türkiye içinde ilk 5’te ismi olan bir şube konumunda. Gayrimenkul sektörünü iyi analiz ederek, talepleri bilerek ve doğru fiyatlama yaparak hareket ediyoruz. Artık tüketici kaliteyi arıyor. Eski alışkanlıklara göre yatırımlarını yönlendirmiyor. Şeffaflık ve disiplini merkezimize alarak çalışıyoruz. Bu da başarıyı getiriyor” ifadelerini kullandı.


Hedefte yeniliklere imza atmak var

EGE Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi mezunu Çağlar Şengül, uzun yıllar kariyerine ulusal bir medya kuruluşunda satış ve pazarlama alanında yön verdiğini belirterek, “2021’de buradaki çalışma hayatımı sonlandırarak, gayrimenkul sektöründe kariyerime yön verme kararı aldım. Medya sektöründe çalıştığım süreçte de gayrimenkul sektörüne yönelik çalışmaların içinde bulunmuştum. İlgimi çeken bir alandı. Bu deneyimlerden de faydalanarak gayrimenkul danışmanlığı serüvenim başlamış oldu. Aldığım stratejik eğitimlerle birlikte de gayrimenkul sektöründe yenilikler yaratma hedefiyle çalışmalara başladım. Gayrimenkul danışmanı olduktan sonra da hem çalıştığım marka Coldwell Banker’da, hem de farklı kurumlarda da birçok eğitim aldım” diyerek, gayrimenkul sektöründe hedefinin yeniliklere imza atmak olduğunu paylaştı.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM