Pazar, Aralık 10, 2023

Minik ressamlar Cumhuriyet’i çizdi

FİLİZ EROL

‘Benim için Cumhuriyet’ temasıyla düzenlenen 42’nci Pınar Çocuk Resim Yarışması’nın ödül töreni gerçekleştirildi


Cumhuriyet’in 100’üncü yılı olması dolayısıyla bu yıl ‘Benim için Cumhuriyet’ temasıyla düzenlenen 42’nci Pınar Çocuk Resim Yarışması’nın ödül töreni, 14 Kasım’da Yaşar Üniversitesi Ana Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Türkiye’nin 7 bölgesinden 6–14 yaş arasındaki binlerce çocuğun katıldığı yarışmanın kazananları, Prof. Mümtaz Sağlam’ın başkanlığını yaptığı Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Dilek Karaaziz Şener, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Elif Dastarlı Dellaloğlu ve Gazeteci Köşe Yazarı İhsan Yılmaz’dan oluşan jüri üyeleri tarafından belirlendi. Pınar Çocuk Resim Yarışması’nda ödül alan 26 resim ile jüri tarafından sergilenmeye değer görülen 60 resim Yaşar Üniversitesi’nde açılan sergi ile sanatseverlerle buluştu. Yarışmayı kazananlara Bisan bisiklet ile bluetooth kulaklıklar hediye edildi.

Resim sanatının gücüne ve etkisine inandıklarını belirten Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili İdil Yiğitbaşı, “Benim için Cumhuriyet temasıyla çocuklarımızın nasıl bir Türkiye hayal ettiklerini görmek istedik. Resmetmek, çocukların hem hayal güçlerinin hem de zihinlerinin gelişimi açısından hayati bir önem taşımakla birlikte deprem bölgesindeki çocukların Cumhuriyet’i ve umudu çizmesi, kalplerimizde ayrı bir yere sahip” dedi.

“Çocuklarımız, Cumhuriyet’e sahip çıkıyorlar”

42 yıldır aralıksız olarak düzenledikleri yarışmayla resim sanatının sevdirilmesine yönelik hedeflerinin gerçekleştiğini belirten Yiğitbaşı, “Bu yıl, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının gösterdiği büyük gayret sonucunda ülkemizin bağımsızlığına kavuşmasının 100 yılı. ‘Milletimizin güzel sanatlar sevgisini, her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek milli ülkümüzdür’ diyen Atatürk’ün yolundan ilerleyerek; geleceğimizin sanatçıları olacak çocuklarımızın Cumhuriyet’i nasıl resmettiklerini görmek istedik. Böylelikle çocuklarımıza yeni bir ufuk kazandırmak, bağımsız ve özgürce yaşadığımız bu Cumhuriyet’in nasıl fedakarlıklarla kurulduğuna yönelik bir farkındalık sağlamayı hedefledik. Yapılan resimlerden de görüyoruz ki, çocuklarımız Türkiye Cumhuriyeti’ne, yani Atatürk’ün açtığı yola sahip çıkıyorlar. Deprem bölgesinden katılan çocuklarımızın da Cumhuriyet’i ve umudu çizmesi, kalplerimizde ayrı bir yere sahip. Yarışmamıza katılan tüm minik ressamların hayallerine ortak olarak sanatla buluşmalarına aracılık etmekten mutluluk duyuyor, çocuklarımızın hayallerinin peşinden gitmesini ve sanatla iç içe bir ömür geçirmesini diliyoruz” diye konuştu.

Çocukların özgüvenleri ile yaratıcılık sezgilerini güçlendiren resim sanatının etkisine inandıklarını belirten Yiğitbaşı, “Bugüne kadar 4 milyondan fazla çocuğa, resimle kendilerini ifade etmeleri için destek olduk” dedi.

“Faaliyetlerimiz, eğitim, kültür, sanat ve spor alanlarında yoğunlaşıyor”

Törende yarışmada dereceye giren tüm çocukları ve ailelerini kutlayan Yaşar Holding İcra Başkanı Mehmet Aktaş, “Sürdürülebilirlik anlayışımızın sosyal boyutunda ele aldığımız sosyal sorumluluk faaliyetlerimiz; eğitim, kültür, sanat ve spor alanlarında yoğunlaşıyor. Sosyal sorumluluk projelerimizi geliştirirken kurumumuzun değerleri ile uyumlu, daha çok insanı etki alanına alabilecek, uzun soluklu projeler gerçekleştiriyoruz. Bu yıl hem Cumhuriyet’imizin kuruluşuna özel yapılan yarışmamızla, hem de deprem bölgesindeki çocuklarımıza özel açılan kategori ile fark yarattığımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

Deprem Bölgesi’ndeki çocuklar da yarışmaya katıldılar

Yarışma sonucunda 13 öğrenci Bisan bisiklet, 13 öğrenci bluetooth kulaklık kazandı. Bu yıla özel Kahramanmaraş ve Adıyaman’daki 20’ye yakın çadır kent ve konteyner kentte düzenlenen Pınar Çocuk Resim Atölyesi’ndeki faaliyetlere katılan çocukların resimlerine özel bir kategori oluşturuldu. Deprem bölgesine özel gerçekleştirilen kategoride ise 3 öğrenci Bisan bisiklet, 3 öğrenci de bluetooth kulaklık kazandı. Ayrıca yarışmayı kazanan tüm öğrenciler profesyonel resim çantası ve malzemeleriyle ödüllendirilirken 6 öğrenci de Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı aracılığıyla 1 yıllık eğitim bursunun sahibi oldu. 

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM