Pazartesi, Aralık 11, 2023

Ulusoy Un ilk sukuk ihracını gerçekleştirdi

Ulusoy Un, alternatif finansman kanallarına erişim kapsamında 170 gün vadeli 100 milyon TL tutarındaki ilk kira sertifikası (sukuk) ihracını gerçekleştirdi. Sukuk ihracı yatırımcılardan gelen 2 kat yoğun taleple, piyasa muadillerine göre oldukça başarılı bir şekilde tamamlandı. Ulusoy Un’un Emlak VKŞ aracılığıyla Sermaye Piyasası Kurulu’ndan 27 Ekim 2023’te almış olduğu 500 milyon TL tutarındaki ihraç tavanı kapsamında gerçekleştirdiği yönetim sözleşmesine dayalı ilk kira sertifikası işleminde, hububat alım satım sözleşmelerine konu ve faizsiz finans ilkelerine göre mal tanımı içinde yer alan, alım satıma konu edilebilen ve ikincil piyasalarda işlem görebilen varlık/haklar portföyü sukuk ihracında dayanak varlık olarak kullanıldı. 

“Geniş bir yatırımcı tabanına ulaşmayı hedefliyoruz”

Ticari faaliyetleri işleyişinin katılım finans prensipleriyle oldukça örtüştüğünü söyleyen Ulusoy Un Yönetim Kurulu Başkanı Eren Günhan Ulusoy, “Bu minvalde alternatif bir finansman aracı olan sukuk enstrümanının şirketimizin sürdürülebilir büyümesinde önemli bir araç olacağını düşünüyoruz. Ulusoy Un olarak, sermaye piyasalarında finansmana erişim imkanlarını çeşitlendirerek daha geniş bir yatırımcı tabanına ulaşmayı hedefliyoruz. Farklı müşteri ihtiyaçlarına uygun sağlıklı ürünler üreterek, rekabette kazanan, sektördeki gelişmeleri takip eden, iletişime açık, iş ahlakından ve kaliteden taviz vermeyen bir firma olarak, sektörde tercih edilen bir iş ortağı olmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

“Portföyümüzdeki ağırlığı artırmayı hedefliyoruz”

Ulusoy Un’un 20 Kasım 2014 tarihinde hisseleri halka arz edilen ve borsada işlem gördüğünü aktaran Ulusoy Un CEO’su Zahit Çetin, “Bünyesinde Söke Un, ROLWEG S.A, Alfaway Gıda ve Ulidaş Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş. şirketlerini barındıran, Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin sıralandığı Fortune500 listesinde ve ihracattaki başarısıyla TİM1000 listesinde yer alan bir gıda şirketidir. İlk kez gerçekleştirdiğimiz sukuk ihracı, yatırımcıların şirketimize olan güvenini göstermesi anlamında çok değerli. İlerleyen süreçte alternatif borçlanma araçlarının portföyümüzdeki ağırlığını artırmayı hedefliyoruz. Emeği geçen tüm takım arkadaşlarıma teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum” açıklamalarında bulundu. 

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM