Pazar, Şubat 25, 2024
spot_img

Engelsizmir Kongresi ilk gününde bin 500 ziyaretçiyi ağırladı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Fuar İzmir’de 1-3 Aralık tarihlerindeki 4. Uluslararası Engelsizmir Kongresi’nin ilk gününde hem Engelsizmir Ulusal Karikatür Yarışması’nın ödül törenine katıldı, hem de Dokunulabilir Modern Sanat Seramik Eserler Sergisi’nin açılışını yaptı. Bu yıl “İş Hayatında Engelliler” konusuyla yapılan Engelsizmir Ulusal Karikatür Yarışması’nda birinci olan İzmirli Faruk Soyarat ödülünü Başkan Tunç Soyer’in elinden aldı. İkinci olan ve yarışmaya İstanbul’dan katılan Musa Gümüş’e ödülünü jüri üyesi Eray Özbek takdim etti. Üçüncü olan ve İstanbul’dan gelen Nusal Işın’a da ödülünü İzmir Köy Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer verdi.


Fransa ve İrlanda’dan katılım

Kongre, ilk gününde yaklaşık bin 500 ziyaretçiyi ağırladı. 50 standın yer aldığı kongrede, dernek ve ilçe belediyeleri engellilik alanındaki çalışmalarını tanıttı. Yurt dışından Fransa ve İrlanda’nın katıldığı fuarda yurt içinden ise İstanbul, Bursa, Eskişehir, Manisa ve Ankara yer aldı.


Hem Braille alfabesi ile hem de betimlemeli QR kod ile sergileniyor

Kongrenin ilk gününde ayrıca İdol Sanatevi sanatçılarından Nuray Erden ve Görsev Bilkay’ın 30 eserinden oluşan Dokunulabilir Modern Sanat Seramik Eserler Sergisi’nin açılışı da yapıldı. Dünyanın en önemli ressamlarının 3 boyutlu eserlerini seramikten tablolara dönüştüren sanatçıların replika eserleri kongrede hem Braille alfabesi ile hem de betimlemeli QR kod ile sergileniyor.


Hareket ve tasarım atölyeleri de var

4.Uluslararası Engelsizmir Kongresi’nde sosyal hayatı geliştirmek amacıyla hazırlanan programlarda hareket atölyeleri, tasarım atölyeleri, sosyal beceri atölyeleri yer alıyor. Aynı zamanda İzmir Büyükşehir Belediyesi ve sivil toplum örgütlerinin sunumları ve gösteriler olacak.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM