Perşembe, Şubat 22, 2024
spot_img

YEO, İtalya’daki ilk GES yatırımının inşasına başladı

Yenilenebilir enerji projeleriyle farklı kıtalarda adından söz ettiren YEO Teknoloji, Avrupa’daki iştiraki Defic Globe ile büyümeye devam ediyor. Avrupa’daki ilk GES yatırımı olan 18,5 MWp kapasiteli Romanya Caracal projesini geçtiğimiz ay tamamlayan YEO, şimdi de İtalya yatırımı için düğmeye bastı. YEO, İtalya’nın Bressana bölgesinde kurulu gücü 7,4 MWp olan GES projesi yatırımı için ilk kazmayı vurdu.

YEO, İtalya projesini, yüzde 51 hissesine sahip olduğu Defic Globe’un iştiraki Yiltun Energie SRL ile gerçekleştirilecek. 2024’ün ikinci çeyreğinde enerji üretimine geçecek olan santral ile YEO’nun Romanya’daki 18,5 MW kapasiteli tesisin ardından ikinci yurtdışı enerji yatırımı hayata geçmiş olacak. Bressana Santrali, çevre dostu tasarımıyla yılda bin 620 ağaca denk gelecek kadar karbondioksit salımını engelleyecek.

Sicilya’da iki proje daha 

İtalya Bressana bölgesinde yapılacak olan bu proje haricinde İtalya Sicilya’da lisanslama süreçleri devam eden 125 MW kapasiteli iki ayrı proje daha hedefleniyor. YEO, lisanslama süreçlerinin tamamlanmasının ardından söz konusu projelerin de yatırımlarına başlamayı planlıyor. 

YEO Teknoloji CEO’su Tolunay Yıldız, yenilenebilir enerjide 2030 yılına kadar 1 GW kapasite hedeflediklerini belirterek şöyle konuştu: “YEO olarak dünyanın farklı coğrafyalarındaki ofislerimiz ve iş yapma kabiliyetimizin yanında yatırımcı kimliğimizle de büyüyoruz. Yenilenebilir enerji alanında global oyuncu olma yolunda yeni bir adım atmaktan dolayı mutluyuz. YEO Teknoloji olarak Avrupa’da da sürdürülebilir bir dünya için çalışmaya devam ediyoruz. Dekarbonizasyon, desantralizasyon ve dijitalizasyon odaklı çalışmalarımızla yenilenebilir enerji ve dijital dönüşüm alanlarında kapsamlı çözümler sunmayı sürdüreceğiz. Daha yaşanabilir bir dünya için ‘Bizce mümkün’ diyerek yolumuza devam ediyoruz.”

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM