Perşembe, Şubat 22, 2024
spot_img

“Enflasyonu 2026’da tek haneye düşürmeyi hedefliyoruz”

Cevdet Yılmaz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bugün açıklanan TÜİK enflasyon rakamları sosyal medya hesabından değerlendirdi. Yılmaz, “Enflasyonda gelecek yıl ortasından itibaren yıllık bazda belirgin düşüş, 2026 yılında ise tek haneyi hedefliyoruz. Enflasyonun düştüğü ortamda ise istikrar içinde, büyüme ve kalıcı sosyal refah konusunda güçlü bir şekilde yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Cevdet Yılmaz’ın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “TÜFE’deki değişim 2023 Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 3,28, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 61,98 olarak gerçekleşti. Enflasyonla mücadelede uyguladığımız para ve maliye politikaları sayesinde aylık bazda enflasyondaki düşüşün Temmuz ayından bu yana devam ettiğini görüyoruz” ifadeleri yer aldı. 

Açıklamanın devamında çeyrek enflasyon hakkında değerlendirmede bulunan Yılmaz, sözlerin şöyle sürdürdü: 

“Enflasyondaki düşüş çekirdek göstergelerde ise çok daha belirgindir. Çekirdek enflasyonun takibinde kullanılan C endeksinde Temmuz ayındaki artış yüzde 9,6’dan Kasım ayında yüzde 1,96’ya gerilemiştir. Yıllık çekirdek enflasyon Kasım ayında 69,89 ile yatay bir şekilde seyretmiştir. Enflasyonla mücadelinin karalılıkla devam etmesiyle birlikte açıklanan kasım ayı enflasyon gerçekleşmesi Orta Vadeli Program’da öngördüğümüz yıl sonu hedefimizle uyumludur.Enflasyonda gelecek yıl ortasından itibaren yıllık bazda belirgin düşüş, 2026 yılında ise tek haneyi hedefliyoruz. Enflasyonun düştüğü ortamda ise istikrar içinde, büyüme ve kalıcı sosyal refah konusunda güçlü bir şekilde yolumuza devam edeceğiz.”

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM