Perşembe, Şubat 22, 2024
spot_img

EBSO’dan, BAYOSB Yeşil OSB çalışmalarına tam not 

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Çevre Çalışma Grubu, Kasım ayı toplantısını Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi’nde (BAYOSB) yaptı. BAYOSB’nin Yeşil OSB çalışmaları ve projelerini BAYOSB Müdürü Çevre Mühendisi Figen Akdemir’den dinleyen EBSO Çalışma Grubu, sonrasında Birim Makine’yi ziyaret ederek firmanın üretim hatlarını inceledi.

“Bu adımları çok önemsiyor ve destekliyoruz”

BAYOSB İdari binasında yapılan EBSO Çevre Çalışma Grubu Kasım ayı toplantısına Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Prof. Necdet Alpaslan başkanlık yaptı. EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Ürün’ün de katılım gösterdiği toplantı öncesinde bir konuşma yapan Prof. Alpaslan, BAYOSB’nin gösterdiği ev sahipliği için, aynı zamanda Çevre Çalışma Grubu üyesi olan BAYOSB Bölge Müdürü Figen Akdemir’e teşekkür etti. BAYOSB’nin Yeşil OSB olma yolunda çok önemli eşikleri aştığını ve bu yönde adımlar atmaya devam ettiğini söyleyen Prof. Alpaslan, “Bu adımları çok önemsiyor ve destekliyoruz. Böylesi yeşil dönüşüme öncülük eden OSB sayısının artması gerekiyor. Yeşil OSB olarak iyi örneklerden biri olan BAYOSB’nin bu tutumunu ve kuruluşundan bu yana bu yolda gösterdikleri duyarlılıkları nedeniyle kendilerini kutluyor, bu yolda kendilerine başarılar diliyoruz” dedi. 

 “Yeşil OSB vizyonuyla çalışıyoruz”

BAYOSB’nin yeşil OSB olarak yürüttüğü çevre politikaları ve bu konuda kuruluşundan bu yana attığı adımları anlatan BAYOSB Müdürü Çevre Mühendisi Figen Akdemir ise yaptığı sunum ile BAYOSB’yi üyelere tanıttı.  BAYOSB de toplam 90 sanayi parselimizin olduğunu ve sadece 1 tanesinin boş olduğuna dikkat çeken Akdemir, “Bölgemizde 23 parselde üretim sürerken, 8 parselde üretim hazırlığı yapılıyor. 22 parselde inşaatlar devam ediyor, 44 parselimiz ise proje aşamasında” dedi. Yeşil OSB ve çevre odaklı politikaları nedeniyle kuruluşlarından bu yana yoğun su kullanımı ve atık üretimi yüksek olmayan firmalara parsel satışı yaptıklarını ifade eden Akdemir, “2017 yılından bu yana Dünya Bankası’nın Yeşil OSB çalışmalarını takip ediyoruz. Yeşil OSB vizyonu ile tüm faaliyetlerimizi yürütüyoruz.  LEED sertifikalı yeşil idari bina yatırımına yakında başlayacağız. 1.6 MW kapasiteli GES kurulumumuz ise tamamlanmak üzere. Ayrıca firmalarımız da çatılarına GES kurulumuna devam ediyor. Bölgemizde toplam çatı GES gücü 10 bin 560 KW’a ulaştı” diye konuştu.

“Fabrika su ihtiyaçlarına doğal bir katkı sağlıyor”

Hiçbir katılımcının yeraltı suyu kullanımı için kuyu açmasına izin vermediklerini ifade eden Akdemir, “Firmalarımız yağmur suyu hasadı yaparak su ihtiyaçlarına doğal bir katkı da sağlıyor. Yeşil OSB hedefiyle en baştan bu duyarlılıkla kurulan bir OSB olarak çevre duyarlılığı en yüksek OSB olduğumuzu iddia edebilirim. Önümüzdeki süreçte yeşil OSB politikalarımızı güçlendirerek uygulamaya, yeni projeler yaratmaya devam edeceğiz” dedi. 

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM