Çarşamba, Şubat 28, 2024
spot_img

YTAK başvuruları 20 Aralık’ta başlıyor

Sanayi Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi (YTAK) için başvuruların 20 Aralık 2023 tarihinden itibaren alınmaya başlayacağını açıkladı.

Türkiye’nin sanayi ve teknoloji alanındaki güçlü adımlarından biri olan YTAK programı, stratejik ve teknolojik yatırımlara odaklanarak ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyor. Bu kapsamda, 1 milyar TL ve üzeri düzeydeki yatırım projelerine yönelik 284 stratejik öncelikli ürün ve 261 teknoloji alanını içeren detaylı listeler yayımlandı. Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) kararları doğrultusunda hayata geçirilen bu uygulama ile; yatırımcıların uzun vadeli ve uygun koşullarda yatırım kredisine erişimi sağlanacak. Yüksek teknoloji yatırımları hızlandırılacak. Cari denge ve fiyat istikrarına katkı sağlanacak.


“Program milli ekonomimizi güçlendirecek”

Kocaeli’deki OSB Yıldızları Araştırma Ödül Töreni’nde konuşan Kacır, “Teknolojik ve stratejik yatırımlara odaklanan, yıllık 100 milyar TL olmak üzere üç yılda 300 milyar TL limit tahsis edilmesi planlanan YTAK programı da sanayicilerimize hayırlı olsun. Program; yatırımcılarımızın uzun vadeli ve uygun koşullarda yatırım kredisine erişimini kolaylaştıracak. Türkiye’nin uluslararası rekabet gücünü artıracak ve milli ekonomimizin yükselişini destekleyecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, teknoloji ve strateji değerlendirmesi yapacağımız, 1 milyar TL ve üzeri düzeyde yatırım projeleri için 284 üründen oluşan Stratejik Öncelikli Ürün Listesini ve 261 başlıktan oluşan Teknoloji Alanları Listesini yayımladık. Milli Teknoloji Hamlesi yolculuğumuzu güçlendirecek bu programa; 20 Aralık’tan itibaren yatirimkredisi.sanayi.gov.tr adresi üzerinden başvurularınızı bekliyoruz” dedi.


Başvurular iki aşamalı yapılacak

Başvurular, ön başvuru ve kesin başvuru olmak üzere iki aşamalı yapılacak. Türkiye’de yerleşik şirketler tarafından yapılabilecek başvurular, elektronik portal üzerinden, firmalar adına yetkilendirilmiş gerçek kişiler tarafından yürütülecek. Stratejik yatırımlar, proje bazlı yatırımlar ve Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında desteklenen yatırımlar, ürün veya teknoloji koşulu aranmaksızın başvuruda bulunabilecek. Programdan yararlanmak isteyen yatırımcılar için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Teknoloji/Strateji Puanı (TSP) hesaplanacak.


Başvurular çevrimiçi alınacak

Başvurular 20 Aralık 2023 tarihinden itibaren https://yatirimkredisi.sanayi.gov.tr adresi üzerinden alınacak. Bakanlık tarafından hesaplanan TSP yatırımcılara bildirilecek. Yatırımcılar TSP ile TCMB Programı kapsamında yer alan aracı bankalara başvurabilecek.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM