Çarşamba, Şubat 28, 2024
spot_img

“Uygulamaya koyduğumuz politikalarımızın sonuçlarını her gün alıyoruz”

Mehmet Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bugün açıklanan cari denge, sanayi üretimi ve işsizlik rakamlarını sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla değerlendirdi.

Büyümede dengelenmeye yönelik politikalarımızla cari denge ekim ayında da fazla verdiğini hatırlatan Bakan Şimşek, “yıllık açık mayısa göre 9,6 milyar dolar azaldı. Cari dengedeki düşüş ve ülkemize yönelik artan uluslararası yatırımcı ilgisi sayesinde rezervlerimiz 140 milyar dolar ile tarihi yüksek seviyesine ulaştı” dedi. 

Uyguladığımız politikalarla bir yandan kırılganlıkları azaltırken diğer yandan yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı sürdürülebilir büyümeyi tesis ediyoruz diyen Şimşek,  “Bu dönemde en büyük dezavantajımız ihracat artışını sınırlayan ticaret ortaklarmızdaki zayıf talep. Sanayi üretimindeki seyir büyük oranda bunu yansıtıyor. Ekim ayında işsizlik oranı son 11 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 8,5’e geriledi. Uygulamaya koyduğumuz politikalarımızın sonuçlarını her gün alıyoruz, program hedeflerimiz bir bir gerçekleşmeye devam edecek” diye belirtti. 


İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM