Pazar, Mayıs 26, 2024

“Farasis’ten ve Togg’dan Siro yatırımını bekliyoruz”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Çin’in Zhenjiang kentinde bulunan batarya üreticisi Farasis Energy’yi ziyaret etti. Togg ve Farasis Energy ortaklığında enerji depolama çözümleri geliştirmek üzere Siro Silk Road Temiz Enerji Depolama Teknolojilerinin Gemlik’te kurulacağını hatırlatan Kacır, “Farasis’ten ve Togg’dan Siro yatırımını en hızlı şekilde hayata geçirmelerini bekliyoruz. Böylelikle hem Türkiye’nin mobilite sektörüne hem de enerji üretim sektörüne önemli bir katkı sunmuş olacaklar. Amacımız, Farasis gibi pek çok yatırımcının önümüzdeki dönemde Türkiye’yi tercih etmesi ve böylelikle Türkiye’de hızla batarya üretim kapasitemizi çok daha ileri bir düzeye çıkarmak” dedi. 

Çin’in Zhenjiang kentinde bulunan Farasis Energy’nin 24 Gigavat/saat kapasiteli batarya üretim tesislerini ziyaret ettiklerini belirten Kacır, “Farasis ve Togg yöneticileriyle ortaklaşa toplantı yapma imkânı bulduk. Farasis; Çin’in ve dünyanın önemli batarya üreticilerinden biri. Geçtiğimiz yıllarda Togg ve Farasis Türkiye’de Siro ismiyle bir şirket kurdular ve Gemlik’teki Togg tesislerinin hemen yanında bir batarya üretim tesisi kurma konusunda adım attılar. Biz de bu yatırımı güçlü şekilde destekledik” ifadelerini kullandı. 


“Batarya yatırımlarını çok önemsiyoruz”

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak Türkiye’de batarya yatırımlarını çok önemsediklerini anlatan Kacır, “Türkiye’nin elektrikli araçlar konusunda bir üretim merkezi olabilmesi için batarya üretiminde de bir üretim merkezi olması çok önemli. Bu anlayışla Togg ve Farasis ortaklığında gerçekleşecek Siro yatırımını hem Togg’a rekabet gücünü kazandırması hem de Türkiye’nin elektrikli araçlarda bir üretim merkezi olması adına çok önemli görüyoruz” dedi.   


“Pazar payı artmaya devam edecek”

Bu ziyarette hem mevcut üretim kabiliyetlerinden hem de batarya teknolojisindeki son gelişmelerden haberdar olma imkanını bulduklarını kaydeden Kacır, “Görünen o ki önümüzdeki dönemde bu teknoloji gelişmeye devam edecek. Böylelikle elektrikli araçlar adım adım daha uzun menzilli ve çok daha kullanıcı dostu hale gelecekler. Elektrikli araçların toplam otomobil pazarındaki payı da günden güne artmaya devam edecek” dedi.


“Türkiye’de rüzgar ve güneş kapasitesi oluşturmayı hedefliyoruz”

Türkiye’de önümüzdeki dönemde her yıl yaklaşık 5 Gigavat ilave rüzgâr ve güneş kapasitesi oluşturmayı hedeflediklerini anlatan Kacır, “Bu anlamda batarya çözümlerinin Türkiye’de geliştirilmesi ve üretilmesi de yine çok anlamlı olacak. Biz, Farasis’ten ve Togg’dan Siro yatırımını en hızlı şekilde hayata geçirmelerini bekliyoruz. Böylelikle hem Türkiye’nin mobilite sektörüne hem de enerji üretim sektörüne önemli bir katkı sunmuş olacaklar” diye konuştu. 

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM