Salı, Mayıs 21, 2024

Koç Topluluğu’ndan son 5 yılda 11,2 milyar $ kombine yatırım

Koç Holding’in 60. Olağan Genel Kurul Toplantısı sonucunda, Yönetim Kurulu isimleri belirlendi

Koç Holding’in 60. Olağan Genel Kurul Toplantısı, Nakkaştepe’deki Holding merkezinde gerçekleştirildi. Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, topluluğun 2023 yılında 3,7 milyar dolar, son 5 yılda da 11,2 milyar dolar kombine yatırım gerçekleştirdiğini ifade etti. Ülkenin müreffeh ve çağdaş geleceğine hizmet etmeyi sürdüreceklerini belirten Ömer M. Koç ise hem mevcut işlerde hem de yeni alanlarda yatırımlarına devam ettiklerini söyledi. Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu ise asırlık kurumsal kültürlerinden aldıkları güç ve sürekli geliştirdikleri rekabetçilikle tüm paydaşları için değer yarattıklarını vurguladı.

Koç Holding 60. Olağan Genel Kurul Toplantısı sonucunda Yönetim Kurulu isimleri seçildi. Buna göre, Rahmi M. Koç-Şeref Başkanı olarak seçilirken, Ömer M. Koç Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Ali Y. Koç- ise Başkan Vekili olarak seçildi.  Semahat S. Arsel, Caroline N. Koç ve İpek Kıraç üye olarak seçilirken, Levent Çakıroğlu ise üye ve CEO olarak belirlendi. Jacques A. Nasser üye olarak seçilirken, Cem M. Kozlu, Peter Martyr, Michel Ray de Carvalho ve Ömer Önhon ise bağımsız üye olarak belirlendi.


“Yatırımlarımıza hız kesmeden devam ettik”

Koç Topluluğu’nun ülke ekonomisine katma değer sağlamaya devam ettiğini vurgulayan Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, “Her fırsatta dile getirdiğimiz üzere, ülkemizin geleceğine güveniyoruz” dedi. Koç, yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti: “Koç Topluluğu olarak kuvvetli mali gücümüz, çeşitlendirilmiş portföy yapımız, geniş tedarik zincirimiz, çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim alanlarındaki öncü uygulamalarımız ve etkin risk yönetimi politikalarımız ile bu zorlu dönemde de ülkemiz için değer yaratmayı sürdürdük. Her zaman olduğu gibi kârlı ve sürdürülebilir büyüme fırsatlarını titizlikle değerlendirip yatırımlarımıza hız kesmeden devam ettik. 2023 yılındaki 3,7 milyar ABD doları yatırımla beraber son 5 yılda yaklaşık 11,2 milyar ABD doları kombine yatırıma ulaştık; memleketimize güvendik ve inandık. Dünyanın en büyük şirketlerinin listelendiği Fortune Global 500’de geçen yıl da ülkemizi temsil eden tek şirket olduk.”


“Sağlık sektörüne yatırım yapıyor fırsatları takip ediyoruz”

Stratejik vizyonları doğrultusunda hem mevcut işlerinde hem de yeni alanlarda yatırımlarına devam ettiklerini belirten Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç ise “Arçelik ile dünyanın önde gelen ev aletleri üreticilerinden Whirlpool’un Avrupa’daki üretim, satış ve pazarlama iştirakleri Arçelik kontrolü altında birleştirildi. Tofaş da Stellantis ile Türkiye satış ve dağıtım şirketini satın almak üzere anlaşmaya vardı, Rekâbet Kurumu’nun onayı bekleniyor. Ford Otosan, Avrupa’nın önde gelen elektrikli ticari araç üreticisi olarak yeni araç yatırımlarına devam ediyor. Diğer taraftan, yenilenebilir enerji yatırımlarımızı da sürdürüyoruz. Dünya genelinde ortalama yaşam süresinin uzaması ve nüfusun yaşlanması nedeniyle gelişen sağlık sektörüne yatırım yapıyor ve bu alandaki fırsatları takip ediyoruz. Yapı Kredi Bankası’ndaki ana hissedarlığımız devam ederken 2023 yılı içerisinde sahip olduğumuz hisselerin bir kısmını uluslararası kurumsal yatırımcılara sattık. Tat Gıda’daki paylarımızın satışını tamamladık. Daha da güçlenen likiditemiz ile önümüzdeki dönemde tüm paydaşlarımız için uzun vadeli değer yaratma hedefiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi. 


“Çok daha büyük başarılara ulaşacağız”

Elde edilen başarılarda, değişimi kucaklayan bir kurumsal kültürü benimsemelerini sağlayan çok boyutlu dönüşüm programlarının büyük payı olduğunu dile getiren Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “Bu programlar sayesinde geliştirdiğimiz dijital yetkinliklerle, çevik yönetim, veriye dayalı karar verme ve etkin kaynak kullanımı disipliniyle ve en önemlisi çağın yetkinlikleriyle donattığımız benzersiz insan kaynağımızla yarınlarda çok daha büyük başarılara ulaşacağımıza eminiz” ifadelerini kullandı. Başarı tanımını hiçbir zaman finansal sonuçlarla sınırlı görmediklerini belirten Çakıroğlu, “Bir asırlık emeğin, özverinin, kuruluşumuzun temellerindeki kurumsal değerlerin ve ülke ekonomisinde çığır açan ilklerin karşılığı olan itibarımızı en değerli varlığımız sayıyoruz. Tüm çalışma arkadaşlarımızın hassasiyetle benimsediği bu tutum sayesinde ne mutlu ki 2023’te de Türkiye’nin en itibarlı markası seçildik” diye konuştu.


Sera gazı emisyonlarında %13 azalma elde edildi

Koç Topluluğu’nun sürdürülebilirlik öncelikleri ile buna bağlı performansına detaylıca yer verilen Koç Holding 2023 yılı Faaliyet Raporu’ndan öne çıkan başlıklar ise şöyle: Koç Holding, 2050 yılına yönelik karbon nötr taahhüdü kapsamında başlattığı Karbon Dönüşüm Programı ile farklı sektörlerdeki Topluluk şirketlerinin düşük karbon ekonomisine geçişini sağlamayı hedefliyor. Koç Holding 2050 karbon nötr hedefi doğrultusunda doğrudan (Kapsam 1 ve Kapsam 2) sera gazı emisyonlarını 2030 yılında yüzde 27, 2040 yılında yüzde 49 oranında azaltmayı hedefliyor. Topluluk doğrudan sera gazı emisyonlarında 2017 baz yılından bu yana yüzde 13 azalma elde edildi.


Topluluğun odağında, teknoloji ve dijital dönüşüm var

Koç Holding, Fortune’un ‘Dünyanın En Büyük 500 Şirketi’ sıralamasında yer alan tek Türk şirketi. Ayrıca, Forbes tarafından yayınlanan ‘Dünyanın En İyi İşverenleri’ listesinde 2023 yılında da Türkiye’nin 1 numarası oldu. Küresel büyüme, güçlü markalar yaratma, tüm paydaşlarımız için hep daha fazla değer sağlama ve insan kaynağımızı geliştirme hedefleri yatırımlarımıza yön vermeye devam etmiştir. 2023’te en fazla yatırım otomotiv sektöründe gerçekleştirilmiş, onu dayanıklı tüketim ve enerji sektörleri izlemiştir. Ar-Ge, inovasyon, teknoloji ve dijital dönüşüm topluluğun odaklandığı başlıca alanlar arasında olmaya devam etti. Koç Topluluğu, Türkiye’de özel sektör Ar-Ge yatırımlarının yaklaşık yüzde 7’sini gerçekleştiriyor. Topluluğumuzun kombine gelirlerinin Türkiye’nin GSYH’sine oranı yaklaşık yüzde 8 seviyesinde olup ihracatı da Türkiye’nin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 7’sini oluşturuyor. Koç Topluluğu’nun yurt dışı gelirleri, özellikle otomotiv ve dayanıklı tüketim şirketlerimizin ihracat performansları ile yaklaşık 25 milyar dolar seviyesinde gerçekleşirken; yurt dışı gelirlerin toplam kombine gelirler içindeki payı yaklaşık yüzde 29 oldu. 

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM