Cumartesi, Mayıs 25, 2024

“Hasat dönemi öncesi ithalatla yerli üreticiye darbe yapılıyor”

Ömer Fethi Gürer tarım raporu

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer: Buğday hasadından önce ithalat başladı. İlk 2 ayda 1 milyon 528 bin 854 ton buğday ithal edildi


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer, 2024 yılının ilk 2 ayında tarımda en çok ithal edilen ürünleri açıkladı. Bu yılın ilk aylarında en çok ithal edilen ürünün buğday olduğunu belirten Gürer, hasat dönemi öncesi ithalatın yerli üreticiye darbe olduğunu söyledi. Çukurova’da mayıs ayında hasadı başlayacak buğdayın taban fiyatının bir an önce açıklanmasını istedi.


“Düşük taban fiyat kaygısı var”

Gürer, “Mayıs ayında Çukurova’da buğday hasadı başlayacak. Çiftçilerimiz buğday taban fiyatının bir an önce açıklanmasını bekliyor, Toprak Mahsulleri Ofisi ise yılbaşından beri ithalata devam ediyor. Yılın ilk iki ayında 1 milyon 578 bin 854 ton buğday ithal edilmiş, yurt dışına 389 milyon 789 bin 753 dolar para ödemişiz. Ülkemizin toprakları ve çiftçileri var, buğdayı ithal devam ediyor. Dahilinde işleme rejimi (DİR) kapsamında her yıl ortalama 10 milyon ton buğdayı yurt dışından alıyoruz. Yurt dışına döviz ödüyoruz. Toprak Mahsulleri Ofisi depoları yurt dışından getirdiği ürünle doldurunca geçen yıl randevulu sistemi işletmeyip yerli üreticiye eziyet etti ve çiftçilerimiz mağduriyet yaşadı. Bir kısım çiftçi, Toprak Mahsulleri Ofisi’ne buğdayını veremedi, tüccara gitmek zorunda kaldı ve Toprak Mahsulleri Ofisi’nin fiyatının altında ürününü satmak zorunda kaldı. Çiftçilerimizin kredi borçları ve piyasaya borçları 700 milyar TL’yi geçmiş durumda. Ürettikleri ürünü hasat ettikten sonra satıp borçlarını ödemek istiyorlar. Ülkemizde bu yıl taban fiyatının açıklanmaması çiftçiyi kaygılandırıyor, düşük taban fiyatı kaygısı var. Bir an önce buğday taban fiyatı açıklanmalı. Yılın ilk iki ayında buğdayın dışında en çok ithalatı soya ve ayçiçeği ham yağında yapmışız. Bunları kendimiz yetiştirmeliyiz, yurt dışına kaynaklarımızı boşa akıtmamalıyız. Çiftçimize destek vermeliyiz. Taban fiyatları girdi maliyetlerine göre bir an önce açıklanması, çiftçinin kaygısını ortadan kaldıracaktır. Aksi takdirde, taban fiyattan mutlu olmayan çiftçi topraktan daha fazla uzaklaşacaktır” dedi.


“Hasat dönemi yaklaşıyor ama ithalat hız kesmiyor”

Çukurova’da buğday hasadının yaklaştığının altını çizen Gürer, “Tarla kirası, mazot gideri, tohum, ilaç, gübre, biçerdöver ve traktör giderleri, nakliye, işçilik ile enflasyon artışı ve faiz giderleri de dikkate alınarak buğday taban fiyatı çiftçi memnuniyeti sağlayacak bir fiyat olmalıdır” dedi.

Gürer, “İktidar buğday ithalatından vazgeçmiyor. Hasat öncesi ithalat, yerel üreticileri olumsuz etkiliyor. Tüccara güç doğuruyor. Tarımsal girdi fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle üreticiler taban fiyat konusunda merakla beklenti içindeler. İthal gelen buğdayın yerel üreticilerin ürünlerini satmakta zorlanma kaygıları var. Uzun vadede sürekli ithalat, yerel üreticiyi zora sokuyor. Yerel üreticilerin fiyat beklentisi karşılanmazsa topraktan uzaklaşmanın artışını getirir ki daha çok ithalata mecbur kalınır” şeklinde konuştu.


“Buğday için en çok ithalat yaptığımız ülke Rusya”

2024 yılının ilk 2 ayında en çok ithal edilen gıda ürünlerini açıklayan Gürer, “Başlıca ithal ettiğimiz ürün olan buğday için en çok ithalat yaptığımız üç ülkeden Rusya’ya 276,3 milyon dolar, Ukrayna’ya 93,7 milyon dolar ve Moldova’ya 7,6 milyon dolar ödedik. Soya fasulyesi için Ukrayna’ya 105 milyon dolar, Brezilya’ya 103,1 milyon dolar ve ABD’ye 41,7 milyon dolar ödedik. Soya fasulyesinde ise toplam 272 milyon 49 bin dolar ödedik ve karşılığında 512 bin 559 ton ürün ithal ettik. Bir diğer en çok ithal ettiğimiz gıda ürünü ise 194 bin 364 ton karşılığında 175 milyon 479 bin dolar ödediğimiz ayçiçek ham yağı oldu. Ayçiçek ham yağını en çok ithal ettiğimiz ilk üç ülke ise sırasıyla 93,4 milyon dolar Ukrayna, 71,8 milyon dolar Rusya ve 5,9 milyon dolar ile Romanya oldu” dedi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM