Perşembe, Temmuz 18, 2024

7. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali için geri sayım başladı

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 7. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali, 29 Haziran-13 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Festivalde ünlü yabancı konuk sanatçıların da yer alacağı eserler Efes Antik Tiyatro’da sahnelenecek. Sanatseverlerin her yıl yoğun ilgi ile takip ettiği festivalin bu yılki programında 2 opera, 2 bale, 2 müzikal ve 1 çocuk operası yer alıyor.

Festival, 29 Haziran Cumartesi akşamı saat 21.00’de, İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek Kuğu Gölü balesi ile başlayacak. Bestesi ünlü sanatçı Piyotr İlyiç Çaykovski’ye ait Kuğu Gölü balesi, orkestra şefi Tolga Taviş yönetiminde İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde Volkan Ersoy ve Armağan Davran’ın koreografisi ile sahnede olacak. Rus koreograflar Marius Petipa ve Lev Ivanov’un adımlarından yola çıkarak sahnelenen eserde; İzmir Devlet Opera ve Balesi Bale Topluluğu ile Berlin Devlet Balesi baş dansçıları Iana Salenko ve Marian Walter sahnede olacak. Kuğu Gölü, gerçek aşkın gücünü balenin zarafeti ile sahneye taşıyacak. Eserde; Prens Siegfried’in evliliğe henüz hazır olmamasına rağmen, onuruna verilen bir baloda annesinin talebi üzerine bir eş seçmek zorunda kalması konu ediliyor. Prensin avlanmak üzere gittiği gölde, büyücü Rothbart’ın kuğu şekline soktuğu Prenses Odette’e âşık olması balenin estetik adımları ile sahneleniyor.


Barış Ormanı Operası, prömiyer yapacak

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Uluslararası Opera ve Bale Festivallerinin programlarında çocuklara özel eserlere yer veriyor. Barış Ormanı, çocuk operası 30 Haziran Pazar günü saat 14.00’de Bornova KSM Necdet Aydın Sahnesi’nde İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından minik izleyiciler ile buluşturulacak. Aslan Kral ve arkadaşlarının dostluk, iyilik ve sevgiyi bulmak için giriştikleri maceraların opera ve dans diliyle anlatılacağı eserin müzikleri Evrim Demirel’e, rejisi Barış Meydan’a ait.


Hisseli Harikalar Kumpanyası ile nostalji yolculuğu

Ülkemizde sevilen şarkılarının hala hafızalarda yer aldığı Hisseli Harikalar Kumpanyası müzikali, 2 Temmuz Salı akşamı saat 21.00’de Efes Antik Tiyatro’da Samsun Devlet Opera ve Balesi tarafından İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde sahnelenecek. Haldun Dormen’in kaleme aldığı, Melih Kibar’ın bestelediği, Çiğdem Talu’nun şarkı sözlerini yazdığı eserin müzik düzenlemelerini ve orkestra şefliğini Kıvanç Tepe üstleniyor. Şahan Gürkan’ın senfonik orkestra ile sahneye koyduğu müzikal, renkli kostümleri, dekorları, şarkıları ve danslarıyla unutulmaz bir nostalji gecesi yaşatacak. Hisseli Harikalar Kumpanyası; Anadolu’da turne yapan bir kumpanyanın yeni bir assolist arayışına girmesini ve bulunan yeni assoliste köy ağasının âşık olmasıyla gelişen komik olayları tiyatro, şarkı ve danslarla sahneye taşıyor.


Figaro’nun Düğünü prömiyerini gerçekleştirecek

İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından festival seyircisine özel olarak ilk kez sahnelenecek Wolfgang Amadeus Mozart’ın ünlü operası Figaro’nun Düğünü, 5 Temmuz Cuma akşamı saat 21.00’de Efes Antik Tiyatro’da prömiyerini gerçekleştirecek. Dönemin kostüm, dekor, konu ve muhteşem müzikleri ile Mozart’ın aristokrasiyi hicivli bir dille anlattığı Figaro’nun Düğünü bir opera-buffa, bir başka deyişle komik opera. Eser; orkestra şefi Tulio Gagliardo Varas yönetimindeki İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde izleyicileri tarihler arası keyifli bir yolculuğa davet ediyor.


Evita Müzikali Efes Antik Tiyatro’da yankılanacak

Evita müzikali, Mersin Devlet Opera ve Balesi tarafından ilk kez geçtiğimiz sanat sezonunda Devlet Opera ve Balesi sahnelerine taşınmış ve büyük beğeni almıştı. Efes Antik Tiyatro’da 7 Temmuz Pazar akşamı saat 21.00’de festival seyircisinin beğenisine sunulacak olan eserin metin yazarı Tim Rice. Müzikleri Andrew Lloyd Webber imzası taşıyan dünyaca ünlü müzikalde, Caner Akın rejisiyle Arjantin halkının Evita’sı, Eva Peron’un kısa ama unutulmaz hayatından kesitler sunulacak. Orkestra şefi Aytuğ Ülgen yönetiminde İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Mersin Devlet Opera ve Balesi sanatçıları, Eva Peron’un halkına yaptığı konuşmalarından esinlenilerek hazırlanan ‘Don’t Cry for Me Argentina!’ (Benim İçin Ağlama Arjantin!) adlı parçanın da içinde olduğu pek çok şarkıyı seslendirecekler.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM