Salı, Mayıs 28, 2024

Ankara’nın sağlık turizmi, Afrika pazarına açılmaya hazırlanıyor

Ankara Ticaret Odası sağlık turizmi

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda 56 No’lu Sağlık Hizmetleri Komitesi Başkanı Doç. Dr. Ömer Çağlar Yılmaz, 3-5 Eylül tarihlerinde Nijerya’da düzenlenecek, 19. Akwaaba African Travel Markets ve 2. Medical Tourism Expo öncesi sektör temsilcileriyle bir araya gelerek, Ankara’nın sağlık turizmi potansiyelinin tanıtılması için izlenecek yol haritasını görüştü.
 


Ankara Beytepe’de bir iş merkezinde, gerçekleşen toplantıda konuşan Doç. Dr. Yılmaz, Eylül ayında Nijerya’da düzenlenecek Fuar’ın Başkent’in sağlık sektöründeki uzmanlığını, teknolojik imkânlarını, tedavi imkânlarını Afrika pazarına tanıtmak açısından önemli olduğunu kaydetti. Ankara Ticaret Odası olarak Ankara’nın sağlık turizmi potansiyelinin dünyada bilinirliğini artırmak üzere çalışmalar yürüterek, projeler hayata geçirdiklerini ifade eden Yılmaz, “Ankara’yı sağlık turizminde dünyanın bildiği bir merkez haline getirmek istiyoruz” dedi.

“Ankara sağlık turizminden yeterli payı alamıyor”

Sağlık turizminin 37 sektörü dolaylı etkileyerek, bölge ticaretinin ve ekonomisinin gelişimine katkı sağladığını ifade eden Doç Dr. Yılmaz, Ankara’daki tıp fakültelerinin yüksek nitelikte, uluslararası bilinirliğe sahip olduğunu kaydederek, Başkent’in sağlık turizmindeki potansiyeline dikkat çekti.

Doç. Dr. Yılmaz, “Ancak tüm bunlara rağmen Ankara’nın sağlık turizminden yeterli payı alamadığını düşünüyoruz. 2022 yılında Ankara’da tedavi gören 337 bin sağlık turizmi hastasından, 1 milyar 10 milyon dolar gelir sağlamışız. Bu rakamı hesapladığımızda her hastanın yaklaşık 3 bin dolar civarında harcama yaptığını görüyoruz. Yani sağlık turisti, normal bir turistin 5 katı kadar harcama yapıyor. Ankara’ya yurt dışından bu kadar hasta gelirken, günlük yurt dışı uçuş sayısı ancak 20 civarında kalıyor. Yurt dışı uçuşlardaki bu azlığa rağmen Ankara’mız yine de büyük başarı sağlamış” diye konuştu.

“183 sağlık işletmemiz, 80 acentemiz var”

Ankara Ticaret Odası olarak Başkent’teki hastane ve sağlık kuruluşları ile ortak çalışmalar gerçekleştirerek, uluslararası alanda ön plana çıkarmak istediklerini kaydeden Doç. Dr. Yılmaz, “183 sağlık turizmi sertifikasyonu sağlamış sağlık işletmemiz 80 adet acentemiz var. Bunların hepsini paydaş alarak pastayı büyütmeyi hedefliyoruz. Umuyoruz ki hep beraber Ankara’yı sağlık turizminin de başkenti haline getireceğiz” ifadelerine yer verdi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM