Salı, Temmuz 23, 2024

Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Hattı ile 25 yılda 3 milyar euro kazanç beklentisi 

Gebze OSB Darıca sahil metro Abdülkadir Uraloğlu

Bakan Uraloğlu, Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Hattı projesinde ilerleme oranının yüzde 71 seviyesine ulaştığını  söyleyerek, “Projemiz tamamlandığında Gebze-Darıca arası 60 dakikadan 24 dakikaya düşecek” dedi.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Hattı inşa açılışına katıldı. Büyükşehirlerde araç trafiğinin yoğunlaşmasını engellemek için çevreye duyarlı modern ulaşım sistemlerini yaygınlaştırmayı hedeflediklerini söyleyen Uraloğlu, “Kocaeli’nin ulaşım ve iletişim altyapısı için yaklaşık 146 milyar TL üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Bu hizmetin tamamlanmasıyla beraber; karayolu işletme ve bakım kazancı, hava kirliliği gibi dışsal faydalar ve zaman kazancı gibi etkenlerle 25 yıllık projeksiyonda ekonomik kazanç 3 milyar Avro olacak. Burada kullanılacak 28 adet aracımızı da yüzde 60 yerlilik şartıyla tam sürücüsüz olarak tasarladık” dedi.

Gebze Organize Sanayi Bölgesi-Darıca Sahil Hattı projesinin Kocaeli için bugüne kadar hayata geçirilen en önemli çalışmalardan biri olduğunu kaydeden Uraloğlu, Gebze Organize Sanayi Bölgesi-Darıca Sahil Hattı Projesi 15,4 kilometre uzunluğunda çift hat olarak inşa edildi ve 11 istasyonda hizmet verecek. İnşa edilen toplam hat uzunluğu 30,8 km olup, tasarım hızı 90 kilometre olan araçlarla günde 330 bin yolcuya hizmet edecek kapasitededir. Proje, Gebze Organize Sanayi Bölgesi ile Darıca Sahili arasındaki yerleşimin yoğun olduğu bölgeleri metro konforunda birbirine bağlayacak ve Gar İstasyonu ile Marmaray Hattına entegrasyon imkânı da sunulacak, bu proje ile Gar İstasyonu ile Marmaray Hattına entegrasyon imkânı sunuluyor. Projemiz tamamlandığında Gebze-Darıca arası 60 dakikadan 24 dakikaya düşecek.” diye konuştu. 

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM