Pazar, Temmuz 14, 2024

DEÜ’de Klinik Araştırmalar Koordinasyon Birimi açıldı

Dokuz Eylül Üniversitesi Klinik Araştırmalar Koordinasyon Birimi

Türkiye’nin önde gelen köklü eğitim kurumlarından olan Dokuz Eylül Araştırma Üniversitesi’nde (DEÜ), hastalara daha hızlı tanı ve tedavi imkanlarının sunulması; ilaç, aşı, tıbbi cihaz gibi teşhis ve tedaviye yönelik teknolojilerin üretilmesi ile güncel teknolojilerden daha fazla yararlanılması amacıyla ‘Klinik Araştırmalar Koordinasyon Birimi’ kuruldu.

DEÜ’nün 15 Temmuz Sağlık ve Sanat Yerleşkesi içinde açılan Klinik Araştırmalar Koordinasyon Birimi’nin, Türkiye’deki önemli merkezlerden biri olacağını kaydeden DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Değerli bilim insanlarının katkılarıyla açılışını gerçekleştirdiğimiz birimimizin, hem bilimsel araştırmaların koordinasyonunda önemli bir ihtiyaca cevap vereceğine hem de nitelikli akademik çalışmalara ev sahipliği yapacağına inanıyorum’’ dedi. DEÜ’nün önemli sağlık yatırımlarına ev sahipliği yaptığını kaydeden Prof. Dr. Hotar, ‘’Araştırma Üniversitemizde, ihtiyaç duyulan hemen her konuda fiziki yatırım yapılmakta; proje üretilmekte ve ülkemizin ulusal sağlık politikalarını destekleyecek araştırmalar yürütülmektedir. Bu noktada ilklerin öncüsü Dokuz Eylül Üniversitemizde, bilimsel bilginin insanlığın refah ve mutluluğuna dönüştüğü süreçler titizlikle ele alınmakta; akademik araştırmalar ve kapsamlı iş birlikleri yapılmaktadır. Klinik Araştırmalar Koordinasyon Birimimiz ile hastalara daha iyi tedavi imkânı sağlamayı; güncel teknolojilerden faydalanmayı; teşhis ve tedavi yöntemlerinin zamanında hastalara ulaştırılması hedeflemektedir” diye konuştu.


“Klinik çalışmalarda ilk 5 içinde yer almayı hedefliyoruz”

“Araştırma Üniversitesi misyonunu üstlenen kurumumuzda açtığımız bu birimimiz ile klinik çalışmalarda ülkemize ve insanlığa faydalı yeni bir dönemi başlatmayı arzuluyoruz” diyen Prof. Dr. Hotar, “Bu kapsamda klinik çalışmalarda ulusal düzeyde ilk 5 merkez içinde yer almayı hedefliyoruz. Bu kolay bir iş değil çünkü ciddi emek ve gayret gerektiriyor. Ancak değerli hocalarımızın ve araştırmacılarımızın varlığından da güç alarak buradaki ideallerimizi de gerçekleştireceğimize inanıyoruz. Hastanemiz bünyesinde klinik çalışmalara odaklanmış birimimizin, hem sağlık sistemine değer katacağını hem de bize referans oluşturacağını ön görüyoruz” şeklinde konuştu.

“Birçok yatırımı hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz”

Resmi Gazete’de yayınlanan karar nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür eden Prof. Dr. Hotar, “Rektörlük olarak, sağlık yerleşkemize ve sistemimize değer katacak birçok yatırımı hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadık. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleri ile Balçova Yerleşkemizde 6 bin metrekarelik DEPARK Teknoloji Geliştirme Bölgesi TGB-3’ün alanının kararı çıktı. Bunu da sağlık temalı teknoparkımız için önemli bir kazanım olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki dönemde de, sağlık alanındaki bilimsel araştırmalara ve yatırımlara destek vermeye devam edeceklerini dile getiren Prof. Dr. Hotar, “Sağlıkta kümelenme modeline odaklanacak; sağlık turizmini kentimiz için yeni bir noktaya ulaştıracağız. Bu süreçte, klinik araştırmalara da önem verecek; nitelikli bilginin uluslararası düzeyde karşılık bulacağı her adımı teşvik edeceğiz. Bu yatırımın üniversitemize ve hastanemize kazandırılmasına emeği geçen tüm mensuplarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

“Kıymetli çalışmalar ve tedaviler üretilecek”

DEÜ Araştırma Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Caner Çavdar, “Klinik araştırmalar birimimiz, Araştırma Üniversitemize yakışır bir vizyona sahip, kıymetli çalışmalar ve tedaviler üretecek. Tüm güncel tedavilerin sağlandığı, çağın koşullarına uygun teknolojilerine uygun birimimizin açılmasında katkılarından dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Nükhet Hotar’a teşekkür ediyorum” dedi. Klinik Araştırmalar Koordinasyon Birimi Sorumlusu Prof. Dr. Aziz Karaoğlu da, “Klinik çalışmaların verimini arttırmak, daha fazla bilimsel çıktı elde etme noktasında üniversitemize önemli katkılar sağlayacak olan birimimizde sağlık alanında büyük kazanımlar elde edilecek. Klinik araştırmalar konusunda Türkiye’de lider olma vizyonumuzu, birimimiz sayesinde elde edeceğimize inancım tamdır “diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM