Pazar, Haziran 16, 2024

Kırsal kalkınma projesiyle kadın istihdamı artacak

Denizli Çal Kırsal Kalkınma Projesi

Denizli’nin Çal ilçesinde el sanatları ile doğal ürünlerin üretimini yapan kadınların, bu ürünlerin satışı yoluyla istihdama kazandırılmasını amaçlayan ‘Kırsal Kalkınmanın Öncüsü Kadınlar’ projesi hayata geçti. Proje, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) yürütülen Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında Çal Belediyesi tarafından hazırlandı.


Halı ve kilim dokuma atölyelerinde dezavantajlı kadınlar eğitim alacak

Proje dahilinde deri, keçe ve geleneksel halı ile kilim dokuma atölyeleri açılacakken, bu atölyelerde ilk bir yıl içinde 100 dezavantajlı kadının eğitim alması, 30 dezavantajlı kadının ise istihdam edilerek ekonomik hayata dâhil edilmeleri hedefleniyor. Çal Belediyesi’ne ait atıl durumda olan taş bina ise söz konusu tesislerde üretilecek ürünlere yönelik satış merkezi olarak düzenlenecek. Ayrıca Çal ilçesinde yer alan taş evlerden biri ev pansiyonculuğu hizmetlerinin yapılacağı bir konuk evi olarak düzenlenecek. Yapılacak bu çalışmalar ile bölge turizminin gelişmesine katkı sağlanması hedefleniyor. Toplam bütçesi yaklaşık 2 milyon 500 bin TL olan projeye Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yaklaşık 2 milyon TL destek sağlanacak. Projenin 18 ayda tamamlanması bekleniyor.

Akdoğan: Proje kente göçün önüne geçecek

Projeye ve programa yönelik konuşan GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, SOGEP’in başlıca amacının bölgedeki yerel dinamikleri harekete geçirerek yoksulluk, göç ve kentleşmeden kaynaklanan sorunları gidermek olduğunu söyledi. Akdoğan, “Projemizin amaçlarına ve faaliyetlerine baktığımızda Çal’ın ekonomik ve sosyal olarak gelişiminin sağlanması, ilçe halkının yaşam kalitesinin artırılması ve kente göçün önüne geçilmesi noktasında ihtiyaca cevap vereceğini görüyoruz. Bunun yanında projenin Çal’da alternatif turizm çeşitlerinden biri olan kırsal turizmin geliştirmesini sağlayacak önemli faaliyetler içerdiğini söyleyebilirim” dedi.

Akcan: İlçe halkının yaşam kalitesi yükselecek

Proje ile ilçenin geleceğine ışık tuttuklarını kaydeden Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan da “Bir süre önce Çal Bağ Yolu Projesi hayata geçmişti. Öncelikli turizm rotası olan Çal Bağ Yolu’nu artık Türkiye tanımaya başladı. Biz de Çal Belediyesi olarak Kısık Kanyonu’nda önemli çalışmalar yaptık ve yapıyoruz. Tarihi mekanlarımızın tanıtımı ve restorasyonu için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Çal’ı kültür-doğa ve gastronomi turizmine kazandırmak için çalışıyoruz. GEKA ile yaptığımız proje, ilçe halkının yaşam kalitesini de yükseltecektir. Ayrıca, kadınlarımızın mesleki becerileri artacak, Çal ekonomisine, ülke ekonomisine ciddi katkı sağlanacaktır” diye konuştu.

Akyol: Yerli ürünlerin sürdürülebilirliği için önemli bir çıktı

Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol ise projenin kadın istihdamını artırırken, Çal Bağyolu Rotası’nı da destekleyici alternatif turizm faaliyetleri içerdiğini belirtti. Bu yönüyle projenin Çal’ın alternatif turizm potansiyelini ortaya çıkartırken, Denizli’ye örnek bir ekoturizm merkezi kazandırılmasının yolunu açacağını söyledi. Akyol, “Çal Belediyesi ve Çal Kaymakamlığı ile birlikte hareket ettiğimiz bu projemiz kırsal kalkınmanın öncüsü olarak Denizli’ye ve ülkemize örnek olacaktır. Projenin e-ticaret açısından hem yerel ürünlerin sürdürülebilirliği, hem de üretimde katkı ve istihdam sağlayabilmesinin önemli bir çıktı olacağını düşünüyorum” diye ifade etti.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM