Perşembe, Haziran 13, 2024

Rekabet Kurumu’ndan Süper Lig ve 1. Lig maç özetlerine ilişkin tedbir kararı

Rekabet Kurumu

Rekabet Kurumu, Süper Lig ve 1. Lig futbol karşılaşmalarının “haber amaçlı görüntüleri” ve “geniş özet görüntülerinin” yayın kuruluşlarına haksız dağıtımı gerekçesiyle başlattığı ön incelemede “tedbir” kararı aldı.

Türkiye Süper Lig ve 1. Lig futbol müsabakaları yayın hakları kapsamında “haber amaçlı görüntüler” ve “geniş özet görüntüleri” başta olmak üzere alt yayın haklarını diğer yayın kuruluşlarına ayrımcı şekilde sunduğu gerekçesiyle geçici tedbir kararı aldı.

Yapılan toplantıda, 03.08.2023 tarihinde yapılan Rekabet Kurulu toplantısında Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon AŞ hakkında 29.09.2022 tarihli ve 22-44/652-281 sayılı kararı uyarınca uygulanan ve müsabaka özetlerinin yayına girme zamanlamasına ilişkin olan geçici tedbirin 11.08.2023’te başlayacak olan 2023-2024 sezonu bakımından uygulanmaya devam etmesine yönelik olarak 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi kapsamında geçici tedbir uygulanmasına ilişkin 23-36/675-230 sayılı aşağıdaki nihai karar alınmıştır.

“Türkiye Süper Ligi ve 1.Ligi Müsabakalarının Yayın Hakları pazarında meydana gelebilecek rekabet ihlallerini ve bunların yol açabileceği telafi edilemeyecek nitelikte zararları önlemek amacıyla, Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon AŞ’nin; 2023-2024 futbol sezonu bakımından yayın haklarını satın alan veya almak isteyen yayıncı kuruluşlar nezdinde her hafta ve görüntülerin izleyiciye ulaştırıldığı her maç bakımından geniş özet görüntülerin ve haber amaçlı görüntülerin, herhangi bir yayıncı kuruluş tarafından, haber amaçlı görüntüler için şartnamede belirlenen süreden önce yayımlanmasına izin verilmemesi”

yönünde geçici tedbir kararı alınmasına, söz konusu tedbirin gerekçeli kararın tebliğinden itibaren yerine getirilmesine, gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere karar verilmiştir.


İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM