Salı, Mayıs 28, 2024

EÜ Fizik ve Matematik bölümleri 5 yıl daha akredite edildi

Ege Üniversitesi Fizik Matematik Bölümleri akreditasyon

Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından tam akredite edilen ilk üniversitesi unvanına sahip Ege Üniversitesi, kaliteyi sürdürülebilir kılmak adına çalışmalarına devam ediyor. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik ve Matematik lisans programlarının akreditasyonu; Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (FEDEK) tarafından 5 yıl daha uzatıldı. Akreditasyon Belgesi, Rektör Prof. Dr. Necdet Budak tarafından Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçer Ayaz’a ve fakülte akademisyenlerine sunuldu. 


EÜ’de 8 bölümden 6’sın akredite

Ege Üniversitesi’nde programların yüzde 70’den fazlasının akredite olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Araştırma üniversitesi unvanına sahip bir kurum olarak eğitimde kalite ve akreditasyon, en önemli önceliklerimizden birisi. İlk kez 2021 yılında akredite olan Matematik ve Fizik bölümlerimizin akreditasyonu 5 yıl süreyle uzatılarak eğitim kaliteleri bir kez daha tescillenmiş oldu.

Emeği geçen hocalarımızı, öğrencilerimizi ve tüm paydaşlarımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi. Fen Fakültesi’nde 8 lisans programının 6’sının akredite olduğunu dile getiren Dekan Prof. Dr. Dinçer Ayaz, “Fen Fakültesi; Astronomi ve Uzay Bilimleri, Biyokimya, Biyoloji, Fizik, İstatistik, Kimya, Matematik I. Öğretim ve Matematik II. Öğretim olmak üzere 8 lisans programına sahiptir. Bu programların 6’sı FEDEK tarafından akreditedir.

Kalite geliştirme çalışmaları kapsamında yapılan değerlendirmeler sonucunda fakültemizin birçok bölümünün kalitesi, alınan FEDEK akreditasyon belgeleri ile tescillenmiş oldu. 2023 yılında Fakültemiz Biyoloji ve Kimya Bölümleri de FEDEK akreditasyonu için başvuru yapmış ve değerlendirme aşamasını beklemektedir” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM