Salı, Temmuz 16, 2024

Fabrika yangınları 2022’de yüzde 49 arttı

2022 fabrika yangınları

Kimya Mühendisleri İstanbul Şubesi 2022’de gerçekleşen fabrika yangınları yüzde 49 oranında artış gösterdiğini belirtti.

Geçtiğimiz yıl, 587 endüstriyel yangın ve patlama meydana geldi. Endüstriyel yangın ve patlamaların en çok gerçekleştiği il İstanbul olurken, yangınların nedenleri arasında elektriksel kıvılcım kaynaklı olanlar ilk sırada yer aldı. Falckon Genel Müdürü Anıl Yamaner, Endüstriyel itfaiyecilik alanında faaliyet gösteren ve şirketlerin operasyonlarına katkı sağlayan sigorta firmaları 2022’de 13 milyar 701 milyon TL yangın teminat hasarı bildirildiğini söyledi.


Türkiye’deki endüstriyel tesislerin sadece yüzde 40’ı sigorta ile korunuyor

Hasar tutarın bir önceki sene ye göre artış gösterdiğini belirten Yamaner, “Söz konusu rakam, yangın güvenliğini sigorta firmalarının ve işletmelerin en hassas olması gereken konu haline getiriyor. Ne var ki Türkiye’deki endüstriyel tesislerin yalnızca yüzde 40’ı bu tip sigortalar ile korunuyor. Sigorta firmaları, işletmelerden bazı güvencelere ve regülasyon uygunluklarına sahip olmalarını bekliyor. Birçok firma sigorta primlerine ek olarak bu önlem yatırımlarına girmekten kaçınıyor. Oysaki bu yatırımları yapmamanın da bir maliyeti var ve çok daha büyük. Kaldı ki bu maliyetler sadece işvereni değil; müşterileri, çalışanları, tedarikçileri ve topluca ülke ekonomisini de etkiliyor” dedi.

“Her iki tarafın da ortak paydası”

Sigorta firmalarının yangında ne tür yol izlediklerini anlatan Yamaner, “Yangın güvenliği hizmeti ile birlikte sanayi kuruluşlarına sağladığımız sigorta, yangın güvenliği için yurt dışından tasarlanmış ve Türkiye’deki muteber broker firmalar aracılığıyla sağlanmakta olan bir nevi 3’üncü şahıs mali mesuliyet poliçesi. Sigortaya sahip olmak işletmeler için büyük bir güvence ama ne işletme ne de sigorta firması yanmak ya da teminatlar ile karşı karşıya gelmek istemiyor. Hem işletmeler hem de sigorta firmaları bazı büyük riskleri birbirlerine güvenerek karşılıklı almak zorunda kalıyorlar. Ancak sigorta firmalarının işletmeler içerisinde gerekli kontrolleri yapacak tam zamanlı çalışanları olamaz. O yüzden her iki tarafın da ortak paydası işletmenin bir olaya hazır olması ve hasar oluşmaması. Biz burada üçüncü bir teminat olarak devreye giriyoruz. Çünkü bizim de kendi hatalarımızı müşterilerimize ve onların sigorta firmalarına temin eden oldukça güçlü bir sigorta anlaşmamız var. Bir nevi hem hasarın oluşmaması için teminatız hem de sigorta firmalarının maliyeti için” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM