Salı, Haziran 25, 2024

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, Türkiye ve Avrupa turnesine hazırlanıyor

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası

Sabancı Vakfı’nın ana destekçisi olarak kuruluşunda büyük rol oynadığı Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO) 2023 yılı konserlerine başlamak için gün sayıyor. 23 Ağustos’a kadar kampta hazırlık yapacak, 73 genç müzisyenden oluşan orkestra, Türkiye ve İtalya’da toplam 9 konser verecek.
 
Gençleri sanata teşvik etmek amacıyla pek çok çalışma gerçekleştiren Sabancı Vakfı’nın desteğiyle, Şef Cem Mansur’un yönetiminde, Sevda-Cenap And Müzik Vakfı çatısı altında faaliyet gösteren Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO), 2023 yılı turne programı için Sabancı Üniversitesi’nde hazırlık kampına girdi.
 
Türkiye’de konservatuarlarda okuyan 16-22 yaşları arasındaki sınavla seçilen 73 genç müzisyenden oluşan Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası bu yıl, Berlin Filarmoni Orkestrası’nda keman sanatçısı olarak yer alan Hande Küden, İstanbul Devlet Senfoni ve Borusan Filarmoni Orkestrası solo obuacısı Sezai Kocabıyık’ın eğitimleriyle tecrübe kazanacak.
 
Türkiye’nin en dinamik orkestrası olan TUGFO, genç müzisyenlerin yurt içi ve yurt dışındaki önemli konser salonlarında orkestra deneyimi kazanmasını sağlıyor.
 
TUGFO’nun 2023 Turne Programı 23 Ağustos’ta Başlıyor
Bu yıl iki farklı konser programı hazırlayan Şef Cem Mansur’un sanat yönetmenliğinde, Türkiye ve İtalya konser turnesine hazırlanan orkestra, ilk olarak 23 Ağustos’ta İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde seyirci ile buluşacak.
 
Türkiye konserlerine 24 Ağustos’ta Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Salonu’nda devam edecek Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, 26 Ağustos’ta da Nevşehir Kapadokya’da, Paşabağları Ören Yeri’nde Devlet Çoksesli Korosu’nun katılımıyla gerçekleştireceği konserde sanatseverlere müzik ziyafeti yaşatacak.
 
Yurt dışı turnesine 29 Ağustos’ta Sicilya’da düzenlenen Palermo Classica Festivali ile başlayacak orkestra, 31 Ağustos’ta Agrigento Tapınaklar Vadisi’nde, 1 Eylül’de Selinunte’de, 2 Eylül’de yeniden Palermo Classica Festivali’nde, 3 Eylül’de ise Corleone’da sahneye çıkacak. Türkiye’deki yüzlerce genç müzisyeni ülkemizde ve dünyada dinleyicilerle buluşturan TUGFO, 6 Eylül’de İtalya’nın başkenti Roma’da dördüncü defa davetli olduğu, dünyanın önde gelen senfonik salonlarından Sala Santa Cecilia’da vereceği konser ile turnesini tamamlayacak.


TUGFO Konser Programı

  • 23 Ağustos 2023 – İstanbul Atatürk Kültür Merkezi / Erkin, Rachmaninof, Mendelssohn, Sibelius
  • 24 Ağustos 2023 – Ankara Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Salonu / Erkin, Rachmaninof, Mendelssohn, Sibelius
  • 26 Ağustos 2023 – Nevşehir Kapadokya, Paşabağları Ören Yeri / Beethoven 9. Senfoni
  • 29 Ağustos 2023 – Palermo Classica Festivali, İtalya / Erkin, Grieg, Mendelssohn, Sibelius
  • 31 Ağustos 2023 – Agrigento Tapınaklar Vadisi, İtalya / Beethoven 9. Senfoni
  • 1 Eylül 2023 – Selinunte, İtalya / Beethoven 9. Senfoni
  • 2 Eylül 2023 – Palermo Classica Festivali, İtalya / Beethoven 9. Senfoni
  • 3 Eylül 2023 – Corleone, İtalya / Beethoven 9. Senfoni
  • 6 Eylül 2023 – Roma, İtalya / Erkin, Grieg, Mendelssohn, Sibelius
İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM