Cumartesi, Haziran 22, 2024

Kalite ve Ürün Deneyim Semineri ile gıda işleme süreçleri ele alınacak

Kalite ve Ürün Deneyimi Semineri İstinye Üniversitesi

Kalite ve Ürün Deneyim Semineri bu yıl 23-24 Kasım tarihlerinde İstinye Üniversitesi’nde gerçekleşecek. ‘Tüketici Eğilimleri ve Sürdürülebilirlik’ bakış açısıyla ‘Rafta Kalitenin’ ele alınacağı seminerde alanında uzman akademisyenler ve sektör liderleri tasarımın gücünü, tüketici davranışlarına etkisini ve gıda işleme süreçlerinde geri kazanım stratejilerini sürdürebilirlik bakış açısıyla değerlendirecek.


Özer: Tüketici artık anladığını değil fark ettiğini satın alıyor

Seminerin açılış konuşmacıları arasında PLAT Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer de yer alacak. Kalite ve Ürün Deneyimi Semineri’nin tüketiciye en doğruyu sunmak, adil rekabet ortamını oluşturmak adına sektörün paydaşlarını bir araya getiren çok güzel bir çalışma olduğunu ifade eden Özer, “Organizasyonun çıktılarının hem gıda ve içecek sektörüne hem de son tüketiciye çok faydalı olacağı kanısındayım. Tüketici daha evvel anladığı ürünleri almaya eğilimliydi. Ama değişen jenerasyon ve artan ürün çeşitliliği neticesinde tüketici artık anladığını değil fark ettiğini satın alıyor. O yüzden üreticiler, tüketicinin fark edebildiği alanlarda ürün yapmaya yönelmeli” dedi.

Doç Dr. Caba: Gıda kaybı, sürdürülebilir gıda sistemi inşasında büyük engel

Seminerin ikinci gününde ‘Gıda Kaybı’ başlıklı bir sunum yapacak olan Bahçeşehir Üniversitesi’nden Doç. Dr. Zeynep Tacer Caba ise sürdürülebilir gıda sistemlerinin inşasındaki en büyük engellerden birinin gıda kaybı olduğuna dikkat çekti. ‘Deneyim’ kavramının farklı pek çok disiplinde olduğu gibi gıda alanında da çok kıymetli olduğunu söyleyen Caba, “Bu anlamda, gıda endüstrisinde yer alan profesyonellerin, akademisyenlerin ve öğrencilerin bir araya gelmesiyle oluşan sinerji çok değerli ve önemli. Kalite ve Ürün Deneyimi Semineri’nin, akademik ve sektörel perspektifi bir araya getirerek, bu paylaşım için çok önemli bir fırsat yarattığını düşünüyorum” diye konuştu.

Küresel gıda kaybı ortalaması yüzde 14’ü buluyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından gıda kaybının, ‘tedarik zincirinin çeşitli aşamalarında insan tüketimi için mevcut olan yenilebilir gıda miktarındaki azalma’ olarak tanımlandığını söyleyen Doç. Dr. Caba “Güncel verilere göre, küresel gıda kaybı ortalama yüzde 14 düzeyinde. Gıda kaybı bugün sürdürülebilir gıda sistemlerinin inşasındaki en büyük engellerden birisi. Bu nedenle, gıda kaybı sorununun çözümüne dönük yeni yaklaşımların öğrenilmesi, anlaşılması ve bunların etkin bir biçimde uygulanması yoluyla gıda güvenliği, beslenme, çevresel kirlilik, su kaynaklarının kaybı vb. birçok konuya dair önemli etkiler yaratılabilir” ifadelerini kullandı.

Gıda sektörüne yönelik özel çözümler sunan ve eğitimler, workshoplar düzenleyen ve danışmanlık hizmeti de veren Karma Grup tarafından düzenlenen ‘Kalite Ürün Deneyimi Semineri’, İstinye Üniversitesi Topkapı Kampüsü Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM