Cumartesi, Haziran 22, 2024

Yılmaz’dan enflasyon açıklaması: Orta vadede tek haneli enflasyona gitmeyi öngörüyoruz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Büyük Taarruzun 101’inci yılı etkinlikleri kapsamında Afyonkarahisar’da iş insanları bir araya geldi. İş insanlarıyla toplantısının bitmesinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Enflasyon hakkında sorulara da yanıt veren Yılmaz, “Orta vadeli programla birlikte teknik anlamda da öngörülebilirliği güçlendiren bir çerçevemiz olacak. Bu çerçeve içinde bir taraftan yatırım istihdam, üretim, ihracat çerçevesinde kalkınma sürecimizi devam ettireceğiz” dedi.

Konuşmasından önce büyük taaruzu anarak başlayan Yılmaz, “Büyük Zaferin 101. yıl dönümünü, idrak ediyoruz. Öncelikle ben tekrar kutluyorum, tebrik ediyorum. 101 yıl önce bugün Afyon’da Büyük Taarruz başladı ve İzmir’in kurtuluşuyla birlikte Kurtuluş Savaşı’nın sonuçlandırıcı bir zafer oldu. Bu vesileyle başta Kurtuluş Savaşımızın başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü silah arkadaşlarını tekrar rahmetle, minnetle yad ediyoruz. O ruhu hep diri tutmak durumundayız” dedi.


“Orta vadeli programı hazırlıyoruz”

Türkiye genelinde hayata geçirilecek projeler hakkında konuşan Yılmaz, “Bir taraftan orta vadeli programı hazırlıyoruz. Eylül ayında inşallah kamuoyuyla paylaşacağız. Diğer taraftan da beş yıllık kalkınma planımızı hazırlıyoruz. O planı da ekim ayında inşallah Meclisimizin gündemine taşıyacağız. Orta vadeli programın üç ana ayağı var. Birincisi para politikamızın ana çerçevesi güncellenmiş haliyle orta vadeli programımızda yer alacak. Detayları tabii Merkez Bankamızı ilgilendiriyor. İkinci husus maliye politikamız detaylı bir şekilde orta vadeli programda yer alacak” diye konuştu.


“Detayları orta vadeli programda”

Depremden kaynaklı bütçe açığı olduğunu bütçe açıklığını minimuma indirmek için belirli çalışmalar olacağını söyledi. Yılmaz,” Depremden kaynaklanan belli bir süreli harcamalar hariç olmak üzere bütçe açıklarımızın milli gelire oranını Avrupa Birliği standartlarında tutmak. Bu perspektif içinde bir taraftan gelir politikalarımızla, bir taraftan da harcama politikalarımızla kamunun belli bir disiplin içinde ve uygun şartlar altında bütçesini yönetmek. Bunun detayları orta vadeli programda. Kurum tavanlarıyla birlikte yer almış olacak, üç yıllık bir perspektifte. Diğer taraftan yapısal reformlar çok çok önemli. Biz işte bu istişare toplantılarını bu yüzden yapıyoruz doğrusu. İş dünyasıyla bugüne kadar işveren kesimlerle, sendikalarla, emek kesimiyle, gerek memur sendikalarıyla, gerek işçi sendikalarıyla görüşmelerimiz oldu. Yine TOBB’da bütün illerimizden gelen odalarla, borsalarla, istişarelerimiz oldu” ifadesinde bulundu.


“Buralardan gelen fikirleri süzerek yapısal reform günde oluşturuyoruz”

Afyonkarahisar’da iş adamlarıyla bir araya geldiği toplantıdan bahseden Yılmaz, “Yerelde yaptığımız Afyonkarahisar’da, Diyarbakır’da, başka illerimizde yerel düzeyde de istişare toplantılarımız oldu. Bütün bunlardan süzülen bilgileri ve dediğimiz gibi Pazartesi de tarım kesimiyle ilgili yine bir istişare toplantımız var. Bütün buralardan gelen fikirleri süzerek yapısal reform günde oluşturuyoruz. Bir taraftan da kurumlarımız elbette çalışıyor. Strateji bütçe başkanlığımız, ilgili tüm kurumlarımız bu reformları da orta vadeli programda halkımızla paylaşacağız. Böylece neyi sağlamak istiyoruz, öngörülebilirliği, ekonominin düşmanı belirsizliktir, siyasi belirsizlikler Mayıs seçimleriyle birlikte ortadan kalktı. Artık çok daha belirgin bir çerçevedeyiz” anlatımında bulundu.


“İstikrar içinde büyüyen Türkiye hedefini gerçekleştireceğiz”

Enflasyonla mücadele kapsamında yapılacak çalışmalar hakkında konuşan Yılmaz, “Orta vadeli programla birlikte teknik anlamda da öngörülebilirliği güçlendiren bir çerçevemiz olacak. Bu çerçeve içinde bir taraftan yatırım istihdam, üretim, ihracat çerçevesinde kalkınma sürecimizi devam ettireceğiz. Diğer taraftan da özellikle enflasyonla mücadeleyi kararlı bir şekilde sürdürerek istikrar içinde büyüyen Türkiye hedefini gerçekleştireceğiz. Orta vadede tek haneli enflasyona gitmeyi öngörüyoruz. Bunun işte adım adım politikalarını orta vadeli programda görme imkanı olacak” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM