Perşembe, Temmuz 18, 2024

Çin, modernleşme yolunda daima Afrika’nın yanında olacak

Çin ekonomi döviz

24 Ağustos tarihinde Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Güney Afrikalı mevkidaşı Cyril Ramaphosa ile Çin-Afrika Liderleri Diyaloğu’na eş başkanlık etti. Xi konuşmasında, Çin’in Afrika ülkeleri ve halklarınn kendi modernleşme yollarını seçmelerini desteklediğini ve her zaman Afrika’nın yanında olacağını söyledi.

Modernizasyona erişimin çeşitli yollarla mümkün olabileceğinin altını çizen Xi, 2049 yılına kadar Çin’in her yönden zengin ve güçlü, demokratik, medeni, uyumlu, güzel ve modernleşmiş bir sosyalist ülke haline gelmeyi hedeflediğini, Afrika Birliği’nin Gündem 2063 planının ise barış, birlik, refah ve kendi gücüne dayalı yeni bir kıta inşa etmekte olduğunu belirtti. Xi, bütünleşmenin Afrika ülkeleri ve halkları tarafından seçilen bir modernleşme yolu olduğunu ve Çin tarafından daima desteklendiğini vurguladı.


İkili ilişkileri ileri düzeyde taşıdı

Geçtiğimiz 10 yılda, Çin ve Afrika ülkeleri “Kuşak ve Yol” ile Çin-Afrika İşbirliği Forumu gibi platformlar temelinde ikili ilişkilerini yeni bir düzeye taşıdı.Xi Jinping, Çin ile Afrika ülkeleri arasındaki somut işbirliği, Afrika’nın entegrasyon süreci ve modernleşmesi hakkında 3 öneride bulundu.

Xi, Çin’in Afrika’nın imalat sanayisini geliştirmesinin yanı sıra, sanayileşmesini ve ekonomisini çeşitlendirmesini destekleyen “Afrika’nın sanayileşmesine destek inisiyatifi”ni başlatmaya, “Çin’in Afrika’da tarımsal modernleşmeye yardım planı” ve “Çin-Afrika işbirliğiyle nitelikli personel yetiştirme planı”nı uygulamaya hazır olduğunu ilan etti.


İşbirliğinin niteliğini yükseltmeye hazırız

Afrikalı liderler, Çin’in Afrika’nın entegrasyonuna verdiği desteği övgüyle değerlendirirken, Çin’in Afrika’nın modernleşme sürecindeki önemli bir ortağı olduğunu belirtti. Kıta ülkelerinin liderleri, Gündem 2063, Afrika ülkelerinin kalkınma stratejileri ve Kuşak ve Yol inisiyatifini uyumlaştırmaya, Afrika-Çin işbirliğinin niteliğini yükseltmeye hazır olduklarını kaydetti.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM