Salı, Aralık 5, 2023

Çin güneşten yeşil hidrojen üretimine başladı

Çin’in ilk on bin ton kapasiteli fotovoltaik yeşil hidrojen pilot projesi, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde hizmete girdi. Söz konusu proje, Xinjiang’daki bol güneş enerjisinden yararlanarak elde edilen elektrikle yeşil hidrojen üretiyor.

Kuqa Şehrindeki yeni tesisin, yeşil hidrojenin büyük potansiyelinden büyük ölçekte yararlanarak karbon emisyonlarının azaltılmasını gerçekleştirmek için sektöre bir örnek oluşturması bekleniyor.

İnşaatı Mart 2022’de başlayan proje, esas olarak fotovoltaik enerji üretimi, enerji dönüşümü, elektrolitik hidrojen üretimi, hidrojen depolama ve taşıma konularını ele alıyor ve başka destekleyici tesislere de sahip.


Tesis, saatte 210 bin metreküp hidrojen depoluyor

Sinopec tarafından kurulan tesis saatte 210 bin metreküp hidrojen depolayabiliyor ve 28 bin metreküp hidrojen taşıyabiliyor. Yeşil hidrojen tanıtım projesi olarak tesis, hidrojen üretmek için geleneksel doğal gaz yerine güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisi gibi yenilenebilir enerjiye güveniyor. Grup, bunun yıllık 485 bin ton karbondioksit emisyonunun azaltılmasına yardımcı olacağının tahmin edildiğini söyledi.

Sinopec, şu anda her yıl yaklaşık 4,5 milyon ton hidrojen üretiyor ve kullanıyor. Çin’in önde gelen hidrojen enerjisi şirketi olma çabaları kapsamında 100’den fazla hidrojen yakıt istasyonu inşa etti.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM