Cuma, Mart 1, 2024
spot_img

“AirBnb ve benzerleri ekonomiye yıllık 10 milyar TL zarar veriyor”

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Bodrum Temsilcisi ve Bodrium Hotel & SPA Genel Müdürü Yiğit Girgin, turistlerin konaklama maliyetlerini düşürmek için AirBnb ve benzeri uygulamalardan yaptıkları haftalık ve günlük kiralamaların Türkiye ekonomisine yıllık zararının 10 milyar TL’nin üstünde olduğunu söyledi.

Girgin, Türkiye’ye gelen turist sayısında yüzde 24’e varan bir artış yaşanmasına rağmen bu konaklamaların yüzde 19’un kiralık evlerde yapıldığına dikkat çekti. Vergisiz ve kayıt dışı konaklamanın önünü açan bu tarz uygulamaların güvenlik açığı da oluşturduğunu belirten Yiğit Girgin, bu durumun vergiye ve ciddi bakanlık regülasyonlarına tabi olan oteller için haksız bir rekabet ortamı doğurduğunu vurguladı.


“Kısa süreli kiralama sistemi konut arzını azalttı”

Günlük-haftalık kiralamaların Bodrum’daki genel kira fiyatlarını da yükselttiğini belirten Girgin, “Bodrumda birçok konutun kısa süreli kiralama sistemine dönüşmesiyle birlikte şehirde uzun süreli kiralanan konutların arzı da azaldı. Farklı sektörlerde çalışan ve hayatlarını kirada sürdüren kesimin yaşamsal faaliyetleri de olumsuz etkilendi. Hayat pahalılığının yanına yüksek ev kiraları da eklendi. Çünkü kiralanabilir evlerin sayısı azaldı. Azalınca da kiralanacak evlerin fiyatlarında ciddi artışlar oldu. Bu nedenle şehirde çalışanların konaklama sorunları oluştu ve iş gücü anlamında çalıştıkları sektöre zarar veren bir durum meydana geldi” dedi.


“Otellerin doluluk oranı %55-60 civarında”

Bodrum’da otellerin büyük bölümünün doluluk oranlarının yüzde 55-60 civarlarında olduğu dile getiren Girgin, ilçedeki ikincil konutların ve villaların kayıtsız şekilde kiralanmasının sektörü olumsuz etkilediğini kaydetti. Girgin, “Yüksek getiri nedeniyle birçok ev sahibi aylık kira yerine evini bu tarz uygulamalar üzerinden kiraya vermeyi tercih ediyor. Kiralık tatil evleri, villa turizmi, Airbnb uygulaması gibi nedenlerle kayıt dışı ekonomi oluştu” ifadelerini kullandı.


“Giderlerini karşılayamayan işletmeler personel çıkarmaya başladı”

Bu uygulamaların ekonomik zararının yanı sıra güvenlik anlamında da önemli sonuçlar doğurduğunu belirten Girgin, “Turizm farklı bir çok iş kolunu da besleyen önemli bir sektör. Turizm her meslekten binlerce insanın da istihdam edildiği ve önemli katma değer bırakan bir alan. Bu konuda yıllarca fiyat ve kalite performansımızla önemli ve haklı bir konum elde ettik. Ama şu anda otelcilik sektörü ve diğer yatırımcılar olumsuz etkileniyor. Yatırımlarının karşılığını alamıyor. Bunun mutlaka bir denetimi olmalı; bu iş kayıt altına alınarak vergilendirilmeli. Hazine ve Maliye Bakanlığı, AirBnb gibi uygulamaları çok sıkı takip etmeli. Oteller bunlardan etkileniyor. Artan giderleri karşılayamayan işletmeler personel çıkarmaya başladı” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM