Cumartesi, Haziran 22, 2024

Kadın girişimciler ‘İyi İşler’ ile güçleniyor

Boyner Grup’un 2015 yılında başladığı, 2018 yılından bu yana da Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) iş birliği ile devam eden ‘İyi İşler: Gıda ve Elektronik Dışı Perakendede Kadın Girişimcileri Güçlendirme Programı’nın yedinci dönemi için başvurular 4 Eylül’de başlıyor.

Bu yıl kapılarını deprem bölgesindeki kadın girişimcilere de açan ‘İyi İşler’ projesi için başvurular 4 Ekim tarihine kadar KAGİDER’in web sitesi üzerinden yapılabilecek. Proje ile tekstil, hazır giyim, ayakkabı, çanta ve aksesuar sektörlerinde çalışan kadın girişimcilerin ve tedarikçilerin sürdürülebilir iş modelleri ile işletme kapasitelerini artırmaları amaçlanıyor. Her yıl ortalama 30 başvuru kabul edilen projede bu yıl deprem bölgesinden 10 kadın girişimci veya kooperatif doğrudan ‘İyi İşler’e dahil olabilecek.


“Deprem bölgedeki kadınların da kalkınmasına destek olacak”

Düzenlenen program sayesinde kadın girişimci sayısının arttığını söyleyen Boyner Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner, “Şu ana kadar 119 mezun verdiğimiz projemizde yarattığımız etki çok daha geniş. Mesela, mezun olan girişimcilerimizin kadın istihdam oranı yüzde 66 ile Türkiye ortalamasının oldukça üstünde. ‘İyi İşler’i sadece bir eğitim programı olarak görmüyoruz. Burada geliştirdiğimiz uzun soluklu ilişki müthiş bir dayanışma ortamı yarattı, tam anlamıyla bir kız kardeşlik bağı oluşturduk. Bu yıl deprem bölgesinden kadın girişimcilerin programa katılması projeyi daha da anlamlı kılacak. Aramızdaki bu güçlü bağ, deprem bölgesindeki kadın girişimcilerin işlerini iyileştirmekle kalmayacak, bölgedeki kadınların da kalkınmasına destek olacak” dedi.


“Eğitimlerle rekabette fark yaratacaklar”

‘İyi İşler’ programının kadın girişimciler için çok önemli bir fırsat olduğunu belirten, KAGİDER Başkanı Esra Bezircioğlu, “Program bugüne kadar Türkiye’nin farklı şehirlerinden 119 kadının işlerini büyütmelerine destek oldu. Kadın girişimciler aldıkları eğitim ve mentorluk desteği sayesinde önlerindeki birçok engeli aşmanın yollarını öğrendi. Programdan mezun olan girişimcilerin başarıları aynı zamanda işe yeni başlayan kadınlara da ilham oldu. Bu sene depremden etkilenen illerimizdeki kadın girişimcilerin de bu programdan yararlanmasını arzu ettik ve onlar için ön elemesiz bir kontenjan açtık. Gıda ve teknoloji sektörleri dışında çalışan ve en az 2 yıldır faaliyette olan 10 kadın girişimci ya da kooperatif programa doğrudan dahil olabilecek. Böylece yeni pazarlara erişmenin yanı sıra alacakları eğitimlerle rekabette fark yaratacaklar. Bu kriterleri sağlayan kadın girişimci ya da kooperatiflere programa başvurmaları için çağrıda bulunuyorum: Gelin işinizi hep birlikte büyütelim” ifadesinde bulundu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM