Salı, Mayıs 21, 2024

Türkiye’nin Ağustos ayı ihracatı 21,6 milyar dolar oldu

tim-başkanı-mustafa-gültepe

Türkiye’de ihracat, Temmuzun ardından Ağustos ayında da yükselerek bu döngüyü kırdı. En çok ihracat yapan sektörler sıralamasında otomotiv 2,7 milyar dolarla zirvedeki yerini korudu. Otomotivi 2,6 milyar dolarla kimyevi maddeler, 1,7 milyar dolarla hazır giyim ve konfeksiyon izledi. Kilogram başına birim ihracat değeri ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10 artışla 1,41 dolara yükseldi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, Temmuzun ardından Ağustos ayında da yükselerek bu döngüyü kırmış oldu. Ocak-Ağustos dönemine baktığımızda 165 milyar dolarla geçen yılla hemen hemen başabaş durumdayız. Son 12 aylık ihracatta ise 253,6 milyar dolardayız” dedi.

Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt.


“Son 12 aylık ihracatta ise 253,6 milyar dolardayız”

Yıl sonu hedefleri açısından kritik aylardan biri olan Ağustos’u rekorla kapattıklarını bildiren Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, Ağustos ayları özelinde en yüksek ihracat rakamına ulaştıklarını vurguladı.

Gültepe, “Genel Ticaret Sistemi (GTS) kayıtlarına göre Ağustos’u 21,6 milyar dolar ihracatla tamamladık. Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,6 artıdayız. Bir süredir önceki yılın aynı dönemine göre bir ay artı, bir ay eksi seyreden ihracat, Temmuzun ardından Ağustos ayında da yükselerek bu döngüyü kırmış oldu. Ocak-Ağustos dönemine baktığımızda 165 milyar dolarla geçen yılla hemen hemen başabaş durumdayız. Son 12 aylık ihracatta ise 253,6 milyar dolardayız. Ağustos’ta ihracatımıza en yüksek katkıyı 2,7 milyar dolarla otomotiv sektörü verdi. İlk beşteki diğer sektörlerimiz 2,6 milyar dolarla kimya, 1,7 milyar dolarla hazır giyim, 1,4 milyar dolarla elektronik ve 1,3 milyar dolarla çelik şeklinde sıralandı. Geçen ay gemi ve yat, hububat ve makine sektörlerinin ihracatında da önemli artış kaydettik. 36 ilimiz ihracatını artırırken en çok ihracat yapan ilk beş ilimiz İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir ve Gaziantep oldu. Ağustos’ta bin 472 firmamız ilk kez ihracat gerçekleştirdi. Birim ihracat değerimiz geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10 artışla 1,41 dolara yükseldi. Parite farkı geçen ay ihracatımıza 715 milyon dolar katkı yaptı. Son 5 aydaki parite katkısı ise 2,2 milyar dolara ulaştı. Ağustos’ta en fazla ihracat yaptığımız ülkeler Almanya, ABD, Irak, Birleşik Krallık ve İtalya şeklinde sıralandı. Kazakistan, Norveç ve Somali’nin de aralarında bulunduğu 8 ülkeye ihracat rekoru kırdık” diye konuştu.


“100 ticaret heyeti hedefimize adım adım yaklaşıyoruz”

İhracatta hedefleri tutturabilmek için tüm imkânları seferber ettiklerini belirten Mustafa Gültepe, bir yandan ana pazarlardaki etkinliklerini güçlendirmek, diğer taraftan da yeni pazarlar bulmak için çalıştıklarını söyledi.

Pazar çeşitliliğini artırma hedefi doğrultusunda ticaret ve alım heyetlerine ağırlık verdiklerini hatırlatan Gültepe, ”Ağustos’ta Brezilya ve Şili’de geniş katılımlı ticaret heyeti gerçekleştirdik. Eylül’de de yine yoğun bir heyet programımız var. İhracatçı birliklerimizle bu ay Kenya, Suudi Arabistan, Tanzanya, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Nijerya, Umman ve Benin’de ticaret heyetleri gerçekleştirmeyi planlıyoruz. 2023 için öngördüğümüz 100 ticaret heyeti hedefimize adım adım yaklaşıyoruz” dedi.


“Paketin şartlara göre genişletilmesi içini temaslarımız sürüyor”

İhracatta hedeflere ulaşabilmek için finansmanın hayati önem taşıdığının altını çizen Gültepe, ihracatçıların son dönemde artan finansman ihtiyacının karşılanması için yaptıkları çalışmalar hakkında, “28 Ağustos’ta, 11 bankamızla beraber 1 milyar dolar hacminde bir kredi protokolü imzaladık. Protokol çerçevesinde firmalarımız 5 milyon dolar veya 100 milyon TL’ye kadar uygun maliyetli ihracat kredisi kullanabilecek. İhracatçılarımız, rotatif veya taksitli kredi seçeneklerinden birini tercih edebilecekler. Yeni kredi paketinin tüm ihracatçılara hayırlı olmasını diliyorum. Paketin şartlara göre genişletilmesi içini temaslarımız sürüyor. Bu görüşmelerin olumlu sonuçlanacağına ve daha çok ihracatçımızı uygun koşullu kredi ile buluşturacağımıza inanıyorum” ifadesinde bulundu.

Mustafa Gültepe, yeşil dönüşümün finansmanı konusunda da bankalarla farklı bir finansman mekanizması üzerinde çalıştıklarını sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM