Çarşamba, Haziran 19, 2024

Seawind, Türkiye’deki ilk yatırımını İzmir’e yaptı

Katamaran üretiminde yer alan Seawind, Türkiye’deki ilk yatırımını, İzmir Serbest Bölgesi (İZBAŞ)’a yaptığını açılış töreni ile  duyurdu.

Avustralyalı şirketin kısa süre önce dünya lansmanı yapılan ‘Seawind 1170’ modelinin tek üretim merkezi İzmir olacağı belirtildi.  Törenin açılışında konuşan Seawind Türkiye Yönetici Ortağı ve Genel Müdürü Kıvanç Kardeş, “Uzun bir yolculuğun başındayız, Türkiye’de istihdam ve katma değer sağlamak gibi önemli misyonlarımız var” ifadelerinde bulundu.


Hedefler üretim kapasitesini artıracak

Hedeflerinin üretim kapasitesini artırarak, Saewind’in yeni modellerinin üretimini de Türkiye’de gerçekleştirmek olduğunu vurgulayan Kardeş, “Tüm çalışma arkadaşlarımla birlikte bu tesiste dünyanın en güzel performans gezi katamaranlarından birini üreteceğiz. Önce hayal kurduk, sonra hayallerimizin peşinden koştuk. Umuyorum ilerleyen yıllarda Ege ve Akdeniz sularında yüzlerce Seawind katamaranı yelken yaparken göreceksiniz” dedi.  


2024’te 18 tekne suya indirilecek

İlk kez 2019 yılında kızının düğünü için geldiği Türkiye’ye hayran kaldığını ve bir gün tekne üretebilme hayali ile döndüğünü belirten Seawind Dünya Başkanı Richard Ward, “Pazarımızı dünya çapında genişletmek istiyoruz. Şu anda Amerika ve Avustralya pazarları bizim için çok önemli. İzmir’de kurduğumuz yeni tesisimiz ile birlikte artık Avrupa’yı da en önemli pazarlarımızdan biri olarak görüyoruz. 2024 yılında toplam 18 tekne üreterek suya indirmeyi planlıyoruz “ ifadesine yer verdi.


“Seawind kentin bir üretim üssü olmasını sağlayacak”

İzmir Serbest Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli ise dünya genelinde deniz taşıtlarına olan ilgide pandemi sonrasında önemli artış yaşandığını anımsatarak, şu değerlendirmeyi yaptı: “Seawind’in yatırım yeri olarak Türkiye’yi belirlemesi elbette tesadüf değil. Ülkemiz bu alanda uzun yıllardır çok başarılı işlere imza atıyor.  Katma değeri ve nitelikli çalışan talebi son derece yüksek bir sektörden söz ediyoruz. İşte bu nedenle Seawind’in İZBAŞ’a gelişini sadece bir yatırım olarak görmüyoruz. Ülkemize ve İZBAŞ’a duydukları güven, bu sektörde kentimizin bir üretim üssü olmasına sağlayacakları katkı, en az yaptıkları yatırım kadar önemli bizler için.”

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM