Cumartesi, Mayıs 25, 2024

İngiltere, temiz enerji açığını Çinlilerin geliştirdiği yöntemle karşılıyor

Birleşik Krallık 2030 itibarıyla elektriğini yüzde 95 oranında düşük karbonlu yöntemlerle elde etmeyi hedefliyor ancak hava koşulları yenilenebilir enerji üretimini olumsuz etkilediği için tüketim toplamında bu anlamda bir açık oluşuyor. Güney İngiltere’nin Wilshire kentinde bulunan Çinli Huaneng adlı şirketin 2019 yılında geliştirdiği bir proje, adı geçen bölgenin elektrik enerjisi tedariğinde büyük bir denge ve esneklik temin ediyor.


40 bin hanenin anında elektrikle beslenmesini sağlıyor

Tesisteki pil/batarya modülleri, yenilenebilir enerji kaynaklarının ürettiği enerji fazlasını depo ediyor ve yetersizlik ortaya çıktığı anda depodan enerji salarak 40 bin hanenin anında elektrikle beslenmesini sağlıyor. Minety Battery Storage Ltd, Müdürü Zhiqiang Chen, güneş veya rüzgâr enerjisi aniden akışını durdurduğunda bataryada depo edilmiş enerjinin bir saniyede devreye girdiğini söylüyor.


Çevre dostu bir sistem

Şirketin, konuğu olduğu bölgenin yönetimiyle arası çok iyi ama inşaat ilk başladığında halkın tepkisiyle karşılaşmışlardı. Chen, Birleşik Krallık’ta bu tür bir inşaat için bulunan ilk ekip olduklarını ve öncelikle yörede yaşayanların güvenini kazanmalarının ve yerel yetkilileri pilde enerji depo etme yönteminin ekoloji ve çevre dostu bir sistem olduğu konusunda ikna etmelerinin gerektiğini belirtiyor. Chen’e göre, zamanında kimse İngiltere’de bu konsepti tanımıyordu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM