Pazar, Haziran 16, 2024

Çinli araştırmacılar açıkladı, 2024 daha sıcak olabilir

Çinli araştırmacılar, geliştirdikleri bir veri kümesinin analizine dayanarak 2023’ün kayıtlara geçen en sıcak yıl olabileceğini, 2024’ün ise daha da sıcak olabileceğini öngörüyor. Advances in Atmospheric Sciences dergisinde yayınlanan çalışma, Çin’in Guangzhou kentindeki Sun Yat-sen Üniversitesi Atmosfer Bilimleri Okulu’ndan araştırmacılar tarafından yürütüldü.

Ekip, Çin Küresel Birleştirilmiş Yüzey Sıcaklığı veri seti 2.0’ı (CMST 2.0) analiz ederek, 2023’ün kayıtların başlamasından bu yana en sıcak üçüncü ilk yarı yılı yaşadığını keşfetti. Küresel ortalama deniz yüzeyi sıcaklıkları (SST) nisan ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırken, küresel ortalama kara hava sıcaklıkları da haziran ayında ikinci en yüksek aylık seviyesine ulaşarak bunu takip etti. Bu kombinasyon, araştırmaya göre mayıs ayının küresel ortalama yüzey sıcaklıkları açısından şimdiye kadar kaydedilen en sıcak ay olarak taçlandırılmasıyla sonuçlandı.

Araştırmacılar daha sonra, El Nino’nun mevcut yörüngesi ve kısa vadeli tahmin sonuçlarına ve son derece olumlu olan El Nino aşamasına dayanarak 2023’ün kaydedilen en sıcak yıl olma yolunda ilerlediğini, 2024’ün ise daha da yüksek küresel yüzey sıcaklıklarına tanık olabileceği öngörüsünde bulundu. Araştırmada, küresel ısınma hızlandıkça aşırı hava olayları ve felaket olasılığının arttığına dikkat çekilerek acil eylem çağrısında bulunuldu


İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM