Pazar, Temmuz 14, 2024

Folkart Academy eğitim hayatına yeniden başlıyor

Kurulduğu 2017 yılından günümüze kadar binlerce öğrencinin ücretsiz eğitim aldığı ve sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçen Folkart Academy, pandemi nedeniyle ara verdiği eğitim hayatına yeniden başlıyor. Başvurular, 22 Eylül 2023 Cuma günü başlıyor. İlk ders zili ise 14 Ekim 2023 tarihinde çalacak.


“Folkart İzmir’e aşık”

Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “Pandemi nedeniyle ara verdiğimiz Folkart Academy eğitimlerine yeniden başlıyoruz” dedi. Folkart’ın artık inşaat sektörünün öncüsü bir yapı şirketi konumunda olduğunu, ama bununla yetinmediğini vurgulayan Sancak, “Biz İzmir’in kültür sanat sosyal hayatına omuz veren, şehri yücelten her organizasyonu destekleyen, İzmir aşığı bir kurumuz. Estetik yapılarımız şehirde simgeleşiyor. Ama bununla kalmıyoruz, yüzbinlerce insanı, sergilerimizle, görsel sanatlarla buluşturduğumuz Folkart Gallery örnek gösterebileceğimiz bir değerdir. Başta tiyatro olmak üzere sanatın farklı alanlarında gençlerimize ücretsiz hizmet verdiğimiz, şimdi yeniden açacağımız Folkart Academy de aynı şekilde örnek bir adımdır” diye konuştu.

Sancak, “Başta İzmir Enternasyonal Fuarı’nın Ana Sponsorluğu olmak üzere hayata geçirdiğimiz sponsorluklar var. Toplumsal dayanışmada örnek olmak için yarışıyoruz. Biz paylaşarak mutlu oluyoruz. Folkart Ailesi olarak, bu yaklaşımın ışığında, İzmir’de kazandıklarımızın bir bölümünü İzmir’e geri vermeyi, lütuf değil ciddi bir sosyal görev olarak görüyoruz” ifadesine yer verdi.


Tiyatro, dans ve müzik alanında eğitim verilecek

Proje Koordinatörlüğünü ünlü tiyatro sanatçısı Volkan Severcan’ın üstlendiği Folkart Academy’de, 2023-2024 Eğitim Dönemi’nde “Tiyatro”, “Dans” ve “Müzik” olarak 3 temel alanda eğitim verilecek.

Toplam kontenjanın 450 kişi olarak belirlendiği Folkart Academy’de Eğitim Alanları; Tiyatro Workshop (6-14 Yaş ve 15+ Yaş), Polifonik Koro (15+ Yaş) ve Halk Oyunları (15+ Yaş) olacak.


Özel ‘masterclass’ eğitimi

Folkart Academy’de ülkemizin çok değerli sanatçıları da masterclass eğitimleri verecek. Erhan Yazıcıoğlu (Seslendirme ve Oyunculuk Üzerine), Tamer Levent (Bir Karakter Yaratmak), Şebnem Özinal (Kanto), Asuman Dabak (Kadın Komedyen Olmak), Alparslan Mater (Operada Oynamak) başlıklı masterclass derslerinde temel eğitim verecek. Ayrıca yine alanında uzman ve sahne sanatları dünyasının önde gelen isimlerinden Gülen Karaman (Diksiyon) alanlarında masterclass eğitimi verecek.


Başvurular online yapılacak

Eğitimler, Folkart Towers’ta bulunan salonlarda verilecek. Başvurular, 22 Eylül 2023 tarihinde başlayacak ve folkartakademi.com internet sitesi üzerinden online olarak yapılacak. Yetenek sınavı, mülakat, evrakların tamamlanması ve noter huzurunda yapılacak kura çekilişinin ardından kesin kayıtlar yapılacak. Eğitimler ücretsiz olacak. Folkart Academy’nin resmi internet sitesi folkartakademi.com adresinden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.


Eğitim takvimi nasıl?

İlk dönem 14 Ekim-12 Kasım 2023 tarihleri arasında olacak. İkinci dönem ise 25 Kasım-24 Aralık 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Her bir dönem 5 hafta sürecek. Her dönem farklı isimler eğitim alarak, dönem sonunda sertifika alacak. 2024 yılı Bahar döneminde de iki ayrı eğitim dönemi olacak.


Hangi dersler var?

Eğitimlerde, yaratıcı drama, karakter yaratmak, diksiyon, ses ve müzik, hareket, oyunculuk, performatif içgörü, doğaçlama, reji, eleştiri teknikleri, dans ve bale, ileri oyunculuk teknikleri, ses eğitimi, dekor ve kostüm, dramaturji, makyaj dersleri yer alacak.


Tiyatro workshop (6-14 yaş grubu)

Ortak bir sanat anlayışının öğrencilere aşılanması, yetenekli çocukların tespiti ve sanat okullarına girmeleri üzerine teşvik edilmesi için hazırlanmış atölye programıdır. Türkiye’de oyunculuğa meraklı olan, oyunculuk mesleğini seçmek isteyen kendi mesleğinde oyunculuk enstrümanlarını kullanmak isteyen kişilerin temel oyunculuk konusunda eğitilmeleri amaçlanıyor. Öğrenciler noter huzurunda yapılacak çekiliş ile belirlenecek olup eğitimler, Cumartesi ya da pazar günleri 6-9 yaş ve 10-14 yaş grubu olarak ayrılarak gerçekleştirilecek.


Tiyatro workshop (15+ yaş grubu)

Türkiye’de oyunculuğa meraklı olan, oyunculuk mesleğini seçmek isteyen kendi mesleğinde oyunculuk enstrümanlarını kullanmak isteyen kişilerin temel oyunculuk konusunda eğitilmeleri amaçlanıyor. Ortak bir sanat anlayışının öğrencilere aşılanması, yetenekli bireylerin tespiti ve sanat okullarına girmeleri üzerine teşvik edilmesi için hazırlanmış atölye programıdır. Noter huzurunda yapılacak kura çekilişi sonrasında kesin kayıtlar yapılacak. Dersler Cumartesi ve Pazar günleri gerçekleşecek.


Polifonik koro ve halk oyunları

Polifonik Koro ve Halk Oyunları eğitimlerine katılmak için 15 yaş ve üstü olmak temel şartlar arasında yer alacak. Ayrıca polifonik koro için yetenek sınavı yapılacak. Halk oyunları eğitimi almak isteyenler noter huzurunda yapılacak kura ile seçilecek. Dersler haftaiçi akşam saatlerinde yapılacak.


Eğitmenler:

Oyunculuğa Giriş – Volkan Severcan

Sahne – Gürol Tonbul

Diksiyon/Oyunculuk Teknikleri – Hülya Savaş

Yaratıcı Drama – Ziya Kürküt

Sahne – İbrahim Raci Öksüz

Eleştiri Teknikleri – Doç. Dr. İbrahim Sarıtaş

Oyunculuk ve Reji – Bora Severcan

Yaratıcı Drama – Şule Demirezen

Performatif İçgörü – Şafak Ersözlü

Ses Eğitimi – Hasan Alptekin

Halk Oyunları – Sedat Buldan

Koro Eğitmeni – Hasancan İşgüden

Korrepetitör – Oğuzhan Taşoluk

Bale ve Hareket – Aslı Çilek

Bale ve Hareket – Cansu Polat

Dekor ve Kostüm Tasarım – Funda Çebi

Dramaturgi – Sonkan Damcıoğlu

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM