Cumartesi, Mayıs 25, 2024

Göz Hastalıkları için geliştiren başarılı bir teknik: “Zıpkın” Tekniği

göz hastalıkları zıpkın tekniği

İzmir Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Salih Sertaç Azarsız ve arkadaşı Op. Dr. Erol Erkan tarafından geliştirilen “Zıpkın” Tekniği sayesinde, 82 yaşındaki Sülün Gönül adlı hasta, artık görebiliyor. Bu yöntem ile gözün arka kısmına düşmüş olan kataraktlı mercekler, başarıyla çıkarılarak hastaların yeniden net görmeleri sağlanıyor. 


“Zıpkın Tekniği ile hastalarımıza daha az girişimsel müdahalede bulunuyoruz”

Hastanın 2 aydır devam eden bulanık görme şikayetinin artması üzerine hastaneye geldiğini söyleyen Op. Dr. Azarsız, yapılan muayenede gözdeki merceği yerinde tutan bağların koptuğunu ve katarakt da gelişmiş olan merceğin, gözün arka kısmına doğru yer değiştirdiğinin tespit edildiği bilgisine yer verdi. Tedavi sürecini anlatan Op. Dr. Azarsız, “Genel anestezi altında yapılan ameliyatta, gözün arka kısmına düşmüş olan kataraktlı mercek, başarılı bir şekilde çıkarıldı. Uyguladığımız bu yöntem ile hastalarımızın iyileşme sürelerine olumlu katkıda bulunuyoruz. Klasik yönteme göre daha az maliyetli olan ‘Zıpkın’ Tekniği ile hastalarımıza daha az girişimsel müdahalede bulunuyor ve iyi sonuçlar elde ediyoruz” cümlelerine yer verdi. 


“Doktorumuzun müdahalesi ile artık görebiliyorum”

Ameliyattan sonraki duygularını aktaran hasta Sülün Gönül, “Artık görememeye başlamıştım. Aynı hastanede Mikrobiyoloji Uzmanı olarak görev yapan kızımın yönlendirmesi ile İzmir Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Salih Sertaç Azarsız’a muayene oldum. Doktorumuzun müdahalesi ile artık görebiliyorum. Hastanede görev yapan tüm çalışanlara çok teşekkür ederim” dedi. 


“Gözlerimiz, dünyayı keşfetmemizi sağlar” 

İzmir Çiğli Eğitim Hastanesi’nde Başhekim olan Dr. Öğr. Üyesi İlker Kızıloğlu ise hastanenin bilimsel ve insan odaklı yaklaşımı temel aldığını vurguladı.  Görme yetisinin hayatımızın en önemli hazinelerden olduğuna dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Kızıloğlu, “Gözlerimiz, dünyayı keşfetmemize ve çevremizi deneyimlememize yardımcı olur. Ancak bazen görme yetimizi kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabiliriz. İşte tam da bu noktada çalışanlarımızın multidisipliner görev paylaşımı devreye giriyor. Hastanemizde görev yapan hekimler, hemşireler ve sağlık çalışanları hastaların en iyi sağlık hizmetine erişmelerini sağlamak için bir araya gelir. Bu, hastaların tedavi süreçlerinin rahat ve güvenli bir şekilde geçmesini sağlar” diye konuştu. 

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM