Cumartesi, Haziran 22, 2024

Eris varyantı Türkiye’de: Tedbirler elden bırakılmamalı

COVİD-VİRÜS

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde Türkiye’de yurt dışı temaslı ve aynı ilde yaşayan 9 kişide Eris varyantı görüldüğünün açıklanmasının ardından Covid-19 yeniden gündeme taşındı.

Medicana International İzmir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Merda Erdemir Işık, “Dünyadan gelen veriler, Eris varyantının çok hızlı yayıldığı yönünde. Ancak bu varyant yeni değil, Omicron varyantının alt varyantı olarak kabul edilen Eris’in 2021 yılının Kasım ayından bu yana dolaşımda olduğu biliniyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yakından izlenen varyant ile ilgili şu ana dek sahip olduğumuz bilgiler ağır hastalığa yol açmasa da oldukça bulaşıcı olduğu. Dolayısıyla tedbirlerin elden bırakılmaması önemli” açıklamalarda bulundu.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Merda Erdemir Işık, Eris varyantının soğuk algınlığı gibi belirtiler gösterdiğini belirtti. Işık “Eris; boğaz ağrısı, öksürük, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hâlsizlik ve yorgunluk, nefes darlığı gibi şikâyetlere neden oluyor. Semptomların şiddeti kişiden kişiye değişebiliyor. Bu noktada bağışıklık sistemi zayıf olan, kronik hastalıkları bulunan ve 65 yaş üstü kişilerin dikkatli olması gerektiğini söyleyebiliriz” dedi.


“Aşılar çok önemli bir rol oynuyor”

Pandemi döneminde yapılan aşıların herhangi bir şekilde varyant virüsüne etki etmediğini söyleyen Işık, “Aşıların Covid-19 enfeksiyonuna karşı mutlak bir koruma sağlamadığını biliyoruz. Yine de hem hastalığın daha hafif geçirilmesi hem de hastane yatışlarının azaltılması bakımından aşılar çok önemli bir rol oynuyor. Ek olarak Covid-19 geçiren hastalarda aylarca devam edebilen ve uzun Covid olarak da adlandırılan belirtilerin önlenmesi de mümkün olabiliyor. Bu noktada CDC açıklamaları da oldukça önemli. Son güncelleme doğrultusunda 6 aylıktan büyük herkesin ve son 2 ay içerisinde aşı yaptırmayanların aşı olması tavsiye ediliyor. Ek olarak kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte grip ve Respiratuar Sinsityal Virüs (RSV) aşılarının da ihmal edilmemesi öneriliyor” diye konuştu. 


“Sağlık sorunları olanlar grip aşılarını yaptırmalı”

Covid sırasında yapılan tedbirlerin aynı şekilde devam ettirilmesi gerektiğini söyleyen Işık, “Özellikle kış aylarının yaklaştığını ve kapalı ortamlarda zaman geçirme sıklığının artacağını düşündüğümüzde maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyum sağlanması hem bireysel hem de toplumsal sağlık için önemli. Risk grubunda bulunan 65 yaş üzeri kişiler ve kronik sağlık sorunları olanlar grip aşılarını yaptırmalı. Grip aşıları Eris ya da Pirola için doğrudan bir önlem değil ancak olası bir enfeksiyonun daha hafif geçirilmesine yardımcı olarak bağışıklığı destekleyici bir rol üstlenir. Bağışıklık sisteminin güçlü tutulması için sağlıklı beslenmek, temas edilen yüzeyleri düzenli olarak dezenfekte etmek, elleri su ve sabunla yıkamak, kapalı ve kalabalık ortamlarda maske takıp alanları havalandırmak hepimizin atacağı basit ancak etkili adımlar olmaya devam ediyor. Son olarak FDA ve CDC önerileri dikkate alınmalı, güncellenmiş Covid-19 aşıları yaptırılmalıdır” ifadesinde bulundu. 

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM