Çarşamba, Haziran 19, 2024

Ekonomistlerden MB yorumu… TCMB’nin teşhislerinde problem var

ekonomistler

Merkez Bankası’nın faiz kararını artırmasının ardından ekonomistlerden değerlendirmeler gelmeye başladı. Ekonomist Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu, İnfo Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mert Yılmaz ve İnfo Yatırım Satış ve Pazarlama Direktörü Sertaç Ekeke, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini 500 baz puan daha artırarak yüzde 30’a yükseltmesini değerlendirdi. TCMB’nin teşhislerinde bir problem olduğunu iddia eden Prof. Dr. Uzunoğlu, “Fiyatlama davranışlarının düzeltilmesi için toplumsal uzlaşmaya dayalı bütünlüklü bir program olması lazım. Sadece faizle enflasyonu aşağıya doğru çekemezsin” dedi.

Yapısal reformların mutlak gerekliliğine dikkat çeken Prof. Dr. Uzunoğlu, “Gerçekten çok kapsamlı bir programla fiyatlama davranışlarını değiştirecek bir güven vermeniz gerekiyor. Olaylar ve koşullar çok hızlı değişiyor. Biz olmayacak zamanda faizi düşürüp bu dertleri başımıza açtığımız için şimdi buradan dönmeye çalışıyoruz” diye konuştu.


“Belki kredi muslukları kısılacak”

Faiz artışlarının devam edeceğini söyleyen Yılmaz ise ilk defa TCMB’nin attığı adımla piyasa beklentisinin birbirine yaklaştığını belirtti. Yılmaz, “Belki kredi muslukları kısılacak ve talepte zayıflama olacak ama bankalara net kâr marjı çıkacak. Bu arada fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altında tutulabilmesi için görünen şu; TCMB faiz artışlarına devam edecek. Adımlar küçülebilir ama yılı yüzde 40 etrafında oluşan bir politika faizi ile kapatacağız” şeklinde ifade etti.


“Faiz artışlarının talebi bir miktar kırması önemli”

TL’nin cazip kılınması gerekliliğine vurgu yapan Yılmaz, “Politika faizi hâlâ yatırımcı için TL’yi cazip kılacak, döviz tarafındaki beklentisini kıracak noktada değil. Bu faiz artışlarının talebi bir miktar kırması önemli. Ama diğer taraftan bu ülkenin ekonomik modelinin dayalı olduğu özellikle KOBİ ölçeğindeki çok fazla sayıda şirket için mevcut borçlanma maliyetlerinin başka sıkıntılar yaratabileceğini unutmamamız lazım” cümlelerini kullandı.


“Borsa 12 bin potansiyeli taşıyor”

TCMB’nin kafasının karışık olduğunu söyleyen Ekeke de “Önceki mesajlar daha netti. Merkez Bankası’nın daha proaktif bir davranış göstermesini bekliyorduk. Herkesin beklediği bir karar alındığı için şu an Borsa’da bir miktar daha realizasyonun devamını bekleyebiliriz ama bence ana resmi değiştirecek hiçbir şey yok. Atılan bu adımları zaten biliyorduk. Borsa’da özellikle düşüşlerin bankacılık tarafında alım fırsatı olduğunu düşünüyorum. Bankacılık yeşile dönmeden endeks toparlanamaz. O yüzden yine düşüşler alım fırsatı doğuruyor. Dikkat etmemiz gereken Borsa’da 8 binlerden yüzde 15 aralığında düzeltme payı normal. Ondan sonra da ben tekrar endeksin 11 bine doğru yolculuğunun devam edeceğini düşünüyorum. Kura göre bakalım, borsa 12 bin potansiyeli taşıyor. 400 dolara doğru bir hareketlenme bekliyorum. Bence o dalganın içerisindeyiz ve o dalganın düzeltme boyutunu yaşıyoruz” dedi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM