Pazar, Temmuz 14, 2024

Şaşılıkta erken tedavi önem taşıyor

göz içi lens

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Önder Üretmen, şaşılık ile ilgili açıklamalarda bulundu. Şaşılığın, görme eksenlerindeki paralelliğin bozulması sonucunda geliştiğini belirten Üretmen, çocukluk çağı hastalığı olan şaşılıkta erken tanı ve tedavinin, çocuktaki görme fonksiyonlarını daha iyi koruduğunu söyledi. Üretmen, takip ve tedavinin uzman hekim gözetiminde gerçekleştirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Şaşılık toplumda yüzde 5 oranında görülmekte iken, vakaların yüzde 2’si hayatın ilk 6 ayında ortaya çıkmaktadır. Şaşılık sadece estetik bir bozukluk değil, aynı zamanda görme fonksiyonlarını bozan önemli bir klinik tablodur” dedi. 


Her yaşta tedavi mümkün

Şaşılığın her yaşta tedavi edilebileceğini ifade eden Üretmen, “Özellikle çocukluk çağında ortaya çıkan sabit şaşılık olgularında tedavinin erken yapılmasıyla çocuktaki görme fonksiyonları daha iyi korunmakta ve derinlik hissinin kaybolması önlenmektedir. Bu nedenle şaşılıktan şüphelenildiği anda göz hekimine başvurulmalıdır. Şaşılık göz tembelliğine de neden olabilir. Bu durumda şaşılığın tedavisiyle göz tembelliği tedavisi beraber yürütülmelidir” dedi. Şaşılığın tedavisinin, tipine ve nedenine göre değiştiğini söyleyen Üretmen, “Şaşılığın hem cerrahi hem de cerrahi dışı tedavisi vardır. Örneğin yüksek hiperopisi olan bir çocukta gelişen içe kayma sadece gözlük kullanımıyla tedavi edilebilir. Buna karşılık hayatın ilk aylarında ortaya çıkan kaymalar genellikle cerrahi tedavi gerektirir. Erişkinlerde ortaya çıkan ani şaşılıklarda ilk yapılması gereken nedenin ortaya çıkarılması ve hastanın günlük hayatını etkileyen çift görmenin tedavisidir. Erişkin yaşlarda göz dışı kas felçlerine bağlı gelişen kaymalarda botox enjeksiyonuyla olumlu sonuçlar alınmaktadır. Kullanılan cerrahi dışı tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda cerrahi tedavi ihtiyacı doğmaktadır” diye konuştu. 


Psikolojik sorunlara yol açıyor

Şaşılık hastalığının sadece görsel ve estetik olarak değil, psikolojik anlamda da sorunlara neden olabildiğini kaydeden Prof. Dr. Önder Üretmen, “Çocuklarda şaşılık, göz tembelliği ve derinlik hissi kaybına neden olmasının yanında, estetik kaygılar ve toplum tarafından olumsuz algılanması nedeniyle psikolojik sorunlara da yol açabiliyor” ifadesini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM