Perşembe, Aralık 7, 2023

‘Düş Gezini’ GT Art Sanat Galerisinde

Ressam Profesör Doktor Alparslan Apan’ın ‘’Düş Gezgini’’ adını verdiği yağlı boya resim sergisi, İzmir GT Art Sanat Galerisinde sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Profesör Doktor Alparslan Apan’ın sekizinci ve İzmir’de ki ilk kişisel sergisi olan ‘’ Düş Gezgini’’ sanatseverlerin yoğun ilgisiyle karşılandı.


34 resim sergiye çıktı

Sanatçının düşlerinden tabloya yansıyan birbirinden iddialı resimleri sergiyi izleyenlerin beğenisini topladı. 4 Ekim tarihine kadar gezip görülebilecek olan sergide sanatçının tuval üzerine yağlı boya çalışmalarından oluşan 34 resim bulunuyor.

Prof.Dr. Alparslan Apan mesleki yorgunluğunu resim yaparak attığını, resimle meşgul olmanın kendisini rahatlatarak dinlendirdiğini söyledi.


“Belirli bir akıma bağlı kalmayı istemedim”

Sanat yolculuğunun nasıl başladığı konusunda konuşan Apan, “Çocukluğumda resme karşı özel bir beğeni ve merakım vardı. Üniversite yıllarımda ciddi bir şekilde resim yapmaya başladım. 19.cu yüzyıl sonu ve 20.ci yüzyıl başlarında ortaya çıkan sanat akımları çok ilgimi çekti.Uzunca bir süre çeşitli akımları ve bu akımlarda ortaya çıkan resim ve ressamları inceledim.Fakat ben belirli bir akıma bağlı kalmayı istemedim.Eserlerimde çalışırken öncesinde bir eskiz çiziyorum bazen düşlediğim bir yeri yada objeyi çiziyorum bazen de görüp etkisinde kaldığım bir yeri bir manzarayı betimleyerek resim ile tabloya yansıtmaya çalışıyorum. Açıkçası takip ettiğim ve etkisinde olduğum belirli bir akım yok ben resimlerimde daha özgür çalışmayı ve kendi yorumumu tabloya aktarmayı seviyorum. Eserlerimde bazen gerçek üstü bazende dışavurumcu bir izlenim ortaya çıkabiliyor” ifadesinde bulundu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM