Perşembe, Aralık 7, 2023

İcra dosya sayısı 21 milyon 805 bine yükseldi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, haftalık veriler ışığında ekonomik sorunların faturasının vatandaşa kesildiğini belirtti. Vatandaşın, kredi kartına takla attırarak ayakta kalmaya çalıştığını dile getiren Gürer, “Aksi taktirde gelir-gider dengesi bozulduğu için zorunlu ihtiyaçları dahi karşılamada zorlanıyor. Tüketici kredisi faiz oranlarının aylık yüzde 5’e, yıllık yüzde 60’a yaklaşması bireysel kredi kullanımını azaltırken, yüksek enflasyon ve geliri harcamasına yetmeyen vatandaşlar kredi kartlarıyla borçlanmaya devam ediyor” dedi.


“Bankaların icra takibine aldığı kredi alacakları 40,6 milyar TL oldu”

Vatandaşların bankalar ve finans kuruluşlarına olan bireysel kredi ve kredi kartı borç bakiyesi 8-15 Eylül haftasında 3,8 milyar TL’lik azalışla 2 trilyon 410 milyar TL’ye gerilediğini kaydeden Gürer, “Söz konusu haftada tüketici kredilerinde 7,6 milyar TL’lik azalma yaşanırken, kredi kartı borç bakiyesinde ise 3,8 milyar TL’lik artış oldu. Yıl başından bu yana ise tüketici kredileri yüzde 31 oranında artarak 1 trilyon 470 milyar TL’ye, kredi kartı borç bakiyesi ise yüzde 107,1 oranında artarak 940 milyar TL’ye yükseldi. Bankaların zamanında tahsil edilemediği için icra takibine aldıkları vatandaşlardan olan kredi alacakları ise yılbaşından bu yana 10,3 milyar TL’lik artışla 40,6 milyar TL’ye çıktı” ifadelerini kullandı. Varlık yönetim şirketlerinin kontrolünde ise 36,6 milyar TL’lik bir batık tüketici kredisi alacağı bulunduğunu aktaran Gürer, “Risk Merkezinin verilerine göre bankalara bireysel kredi kartı borcu bulunan vatandaş sayısı son bir yılda 1 milyon 874 bin kişi artarak 38 milyon 731 bin kişiye yükseldi. Kredi kartı borcu bulunanların sayısı da aynı dönemde 2 milyon 999 bin kişilik artışla 35 milyon 271 bin kişiye çıktı. Temmuz 2023 itibariyle 27 milyon 762 bin kişinin de kredili mevduat hesabı borcu bulunuyor” dedi.


Karşılıksız çek tutarında patlama yaşanıyor

CHP’li vekil Gürer, “Verilere yansıdığına göre kredi kartı kullanımının yaygınlaşması, güven ve itibarının azalması nedeniyle kullanımı giderek azalmasına rağmen, bu yıl karşılıksız çıkan çeklerde önceki yıla göre tam bir patlama yaşanıyor” dedi. Ocak-Ağustos döneminde 94 bin 496 çek bankalara ibrazında karşılıksız çıktığının altını çizen Gürer, “Karşılıksız çıkan çek sayısının yüzde 13,4 arttığı bu dönemde asıl patlama ise bu çeklerin tutarında yaşandı. Karşılıksız çıkan çeklerin tutarı geçen yıla göre yüzde 163,1 oranında artarak 31,4 milyar liraya kadar yükseldi. Aynı nedenlerle kullanımı giderek azalan senetlerde de ocak-ağustos döneminde protesto edilen senet sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37 oranında azalarak 129 bin 518’e gerilerken, protesto edilen senetlerin tutarı ise yüzde 13 oranında artarak 8 milyar TL’yi geçti” diye konuştu. 


İcra dairelerine bu yıl 10 milyon yeni dosya geldi

Gürer, 1 Ocak- 22 Eylül 2023 tarihleri arasında icra dairelerine gelen yeni dosya sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 59,7 oranında artarak 10 milyon 36 bin olduğunu kaydetti. Ayrı dönemde, aboneliklerden kaynaklanan icradaki bazı alacaklardan vazgeçilmesinin de etkisiyle 11 milyon 454 bin dosya da sonuçlandırıldı ya da işlemden kaldırıldığını belirten Gürer, “Dolayısıyla UYAP üzerinden açılan ve icra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısı 21 milyon 805 bin oldu. Faiz artışı, vergi, zam kıskacında her kesim gelecek kaygısı taşıyor” dedi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM