Cuma, Mart 1, 2024
spot_img

EÜ’den Selçuk Bayraktar’a “Fahri Doktora” unvanı 

selçuk bayraktar ve necdet budak

BAYKAR ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar’a Ege Üniversitesi tarafından “Fahri Doktora” unvanı verildi


Milli Teknoloji Hamlesi kapsamında, özellikle savunma sanayiinde önemli katkıları olan BAYKAR ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Ege Üniversitesi’ne (EÜ) konuk oldu.

Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezinde düzenlenen “Milli Teknoloji Hamlesi” söyleşisine konuşmacı olarak katılan Selçuk Bayraktar, EÜ ailesiyle bir araya geldi.  Bu yıl yarışmalara bir milyondan fazla öğrencinin başvurduğunu söyleyen Bayraktar, “Bu durum, yalnızca savunma sanayinde değil tüm alanlarda dünyaya nam salacak teknolojiler geliştireceğimizin de müjdesini veriyor. Sizlerle, Milli Mücadelenin en parlak şehirlerinden İzmir’de bir arada olmak benim için hem bir gurur hem de büyük bir mutluluk. TEKNOFEST, İzmir’e, ülkemize ve tüm dost ve kardeş coğrafyalara hayırlı olsun” dedi. 


“Kızılelma medeniyetimizin de ülküsüdür”

Türk tarihinde havacılık alanında yapılan çalışmaları örneklerle anlatan Bayraktar, özellikle Cumhuriyet’in ilk yıllarında havacılık alanında birçok girişimin olduğunu belirtti. Yaşanan olumsuzluklardan dolayı havacılık teknolojisinin ilk dalgasını kaçırdıklarını kaydeden Bayraktar, “İlk dalgayı kaçırdığınızda, bir yenisini beklemek durumunda kalıyorsunuz. Havacılık sektörünün yeni dalgası da SİHA/İHA dediğimiz insansız hava araçları oldu. Bugün geldiğimiz noktada, dünyada en yakın rakibinden 5 kat daha fazla bilinen ve 32 ülkeye ihraç ettiğimiz, Bayraktar TB2’yi ürettik. Daha sonra dünyada sadece 3 ülkenin üretebildiği 6 tonluk Akıncı platformunu geliştirdik. Hava muharebesinin geleceği, ülkemizin ilk insansız savaş uçağı olan Kızılelma’nın da ilk uçuşunu gerçekleştirdik. Kızılelma aynı zamanda medeniyetimizin de ülküsü” ifadelerini kullandı. 


“TEKNOFEST, dünyanın en büyük bilim festivali haline geldi”

İzmir’de düzenlenecek TEKNOFEST için heyecan duyduklarını vurgulayan Bayraktar,“ TEKNOFEST’i ilk kez düzenlerken bu kadar büyüyeceğini tahmin etmemiştik. Biz bir dip dalga beklerken gösterilen ilgi adeta bir tsunamiye dönüştü. Böylece festivalimiz her yıl kendi katılım rekorunu katlayarak dünyanın en büyük bilim festivali haline geldi. TEKNOFEST’te bir paydaşımız olan Ege Üniversitesi’ne de katkıları için teşekkür ediyorum” dedi. 


“Üniversitemiz standına milli ve yerli teknoloji severleri bekliyoruz”

EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ise Bayraktar’ın Milli Teknoloji Hamlesi ve Teknoloji lideri olarak yapacağı paylaşımları dinleme fırsatı bulmaktan mutluluk duyduğunu kaydetti.

EÜ’nün yükseköğretimde öncü bir üniversite olduğunu dile getiren Prof. Dr. Budak, “Akademik kadromuz ve öğrencilerimizle büyük bir heyecanla akademik paydaşı olmaktan gurur duyduğumuz dünyanın en büyük uzay, havacılık, bilim ve teknoloji festivalinin son etabı TEKNOFEST İzmir’e özel olarak hazırlandık. TEKNOFEST öğrenci takımlarımız başta olmak üzere tüm gücümüzle bu dev organizasyonda yer alacağız. Yeni nesil teknolojilerin sergilendiği üniversitemiz standına milli ve yerli teknoloji severleri bekliyoruz” diye belirtti.


Selçuk Bayraktar’a “Fahri Doktora” unvanı verildi

Etkinliğin sonunda Bayraktar’a, yapmış olduğu üst düzey araştırma geliştirme faaliyetleri sonucunda Türkiye’de bilimin ve teknolojinin ilerlemesine katkıda bulunmasından, yerli ve milli teknolojinin dışa açılması konusunda yaptığı çalışmalardan dolayı, EÜ senatosunca “Fahri Doktora” unvanı verildi. 

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM