Cumartesi, Haziran 22, 2024

Türk ihraç ürünleri Venezuela pazarında 

türk ihraç ürünleri venezuela pazarında

Ticaret Bakanlığı’nın desteği, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) koordinasyonunda 20-24 Eylül tarihleri arasında 32 firmanın katılımıyla başkent  Karakas’ta Venezuela Türk İhraç Ürünleri Fuarı gerçekleştirildi.

Başkent Karakas’ta stant açan Türk ihracatçılar, gıdadan kozmetiğe, kişisel bakımdan inşaat malzemelerine kadar geniş yelpazede ürünlerini tanıtma imkânı buldu. Venezuela ekonomisinin önemli merkezlerinden La Guaira Özel Ekonomik Bölgesi Yöneticisi Marcos Meléndez de fuarı ziyaret ederek Türk firmalarla yatırım olanakları üzerine görüşmeler gerçekleştirdi. Ayrıca, Türk firmalar ile La Guaira Valiliği arasında yatırım fırsatlarını değerlendirme amacıyla iyi niyet mutabakat zaptı imzalandı. 


“Gıda ihracatı 2023’te 25,6 milyon dolar dış satım değerine ulaştı”

Tüm sektörlerin yer aldığı Amerika kıtasındaki ilk Türk ihracat ürünleri fuarı özelliği taşıyan etkinliğin çok verimli geçtiğini söyleyen AKİB Koordinatör Başkanı ve Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Yönetim Kurulu Başkanı R. Onur Kılıçer, “Türkiye’nin Venezuela pazarında 2022 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 26,5 artış sağlayarak 358,1 milyon dolar ihracata imza attık. 2023 yılının Ocak-Ağustos döneminde ise ihracat performansı yüzde 2,7’lik artışla 226,3 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. AKİB’in Venezuela pazarında en fazla hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, kimyevi maddeler ve mamulleri ile su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörlerinde etkinlik gösterdi.AKİB’e bağlı ihracatçı firmaların Venezuela’ya en çok sattığı ürünleri makarna, konserve et ve sakatat, tatlı bisküvi ve gofret, mineral yağlar, sabun ve yıkama müstahzarları oluşturuyor. 2022 yılında 26,5 milyon dolar ihracata imza atan Birliğimiz, 2023 yılı Ocak-Ağustos döneminde 25,6 milyon dolar dış satım değerine ulaştı. Venezuela Türk İhraç Ürünleri Fuarı’nın yarattığı sinerjiyle çok daha başarılı sonuçlar elde edeceğimize inanıyorum” dedi. 


“Büyük ticaret potansiyelini değere dönüştürmek için büyük gayret gösteriyoruz”

Venezuela Türk İhraç Ürünleri Fuarı’nın bir yandan mevcut ticari bağları güçlendirirken bir yanda da yeni işi birliklerinin temellerini atma fırsatı verdiğini söyleyen Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Çağan, “Dost ve kardeş ülke Venezuela ile sahip olduğumuz böylesi köklü ilişkileri bugünkü yakın işbirliğimiz sağlam temeller üzerinde yükseldiğini görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Dünyanın en zengin petrol rezervine sahip ülkesi olarak gösterilen Venezuela’da kimya sektörümüz için var olan büyük ticaret potansiyelini değere dönüştürmek için büyük gayret gösteriyoruz” diye konuştu.   


“Venezuela Türk İhraç Ürünleri Fuarı önemli bir hamle”

Venezuela’nın Türkiye ile imzaladığı Ticaretin Geliştirilmesi Anlaşması ilegümrük vergilerini en geç 7 yıl içinde sıfırlayacağı taahhüdünde bulunduğunu anımsatan Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (ASHİB) Başkan Yardımcısı Ali Can Yamanyılmaz, tavuk, süt tozu, bakliyat, kabuklu ve kuru meyveler, un, bitkisel yağlar, zeytin, makarna, şekerleme, un, bisküvi, çikolata, makarna, konserve ve domates salçaları başta olmak üzere ihraç potansiyeli yüksek tarım ve gıda ürünlerinde Venezuela’nın önemli fırsatlar barındırdığını söyledi. 

Venezuela pazarının Türk ihracatçıları için önemli bir nokta olduğunu ifade eden Yamanyılmaz, İnşaat malzemeleri, petrokimya, tıbbi ilaç ve malzemeler, kozmetik ve temizlik ürünleri, tekstil, hazır giyim, ayakkabı, ev ve mutfak eşyaları, tarım makineleri ve otomotiv yan sanayi sektörlerinde de yüksek ihracat potansiyeli bulunduğunu, Güney Amerika pazarının cazibesini değere dönüştürme adına Venezuela Türk İhraç Ürünleri Fuarı’nın önemli bir hamle olduğunu vurguladı.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM