Cuma, Mart 1, 2024
spot_img

Ses estetiği bireylerin özgüvenini artırıyor

dr. mehmet burak aşık

Ses, kişiye özel bir tını veya gözle görmeden de kişilerin, eşyaların, olguların kolayca tanımlanmasını sağlayan en önemli iletişim aracı.

Sesin cinsiyet, fiziksel yapıya, yaşa ve sosyal statüye uygun olması bekleniyor. Ancak bazen ses tonu bu özelliklerle uyuşmayacak kadar ince, kalın veya algısal açıdan farklı olabiliyor. Ses estetiği ile çözülebilecek olan bu sorun sosyal hayatta kişinin çekinip, utanmasına ve hatta özgüven kaybı yaşamasına yol açabiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Doç. Dr. Mehmet Burak Aşık, ses estetiği ve merak edilenler hakkında bilgi verdi.


“Sesiyle genel özellikleri uyumsuz olanlar toplumda ciddi sorunlar yaşıyor”

Sesi ile genel özellikleri uyumsuz olan bireylerin toplumda ciddi sorunlar yaşayabildiğini aktaran Dr. Aşık, “Ses estetiği ile çözülebilen bu sorunun ortadan kaldırılmasında cerrahi veya cerrahi dışı yöntemlere başvuruluyor. Ses estetiği uygulamaları ses inceltme, ses kalınlaştırma, ses terapisi ve fonocerrahi olarak sıralanabilir. Örneğin; kalın sesli bir kadın ses feminizasyonu ameliyatıyla daha ince bir sese sahip olabilirken, aynı şekilde ince sesli bir erkek de ses maskülinizasyonu ameliyatı ile daha kalın bir ses tonuna kavuşabilir. Ses estetiğine başvuranlar arasında çocukluk döneminde kullanılan hormonal ilaçlar ya da yaşadığı hormonal hastalıklar nedeniyle sesi fiziksel yapısı ile uyumsuz olan bireyler, ses tellerindeki sorunlar nedeniyle geçirdikleri gırtlak ve ses teli ameliyatları sonrası sıkıntı yaşayanlar ve cinsiyet değişikliğini tercih eden kişiler bulunuyor” dedi. 


“İstenilen ses tonunun ortaya çıkması 6-12 ay sürüyor”

İzlenecek yönteme göre lokal ya da genel anestezi altında yapılan ses estetiği ameliyatlarının hastanede uzun süreli yatış gerektirmediğini ifade eden Dr. Aşık, “İyileşme sürecinde seste hafif değişmeler ve kısılmalar veya kayıplar olması doğal. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün konuşmaktan, gülmekten, şarkı söylemekten veya öksürmekten kaçınmak gerekiyor. Ses kalınlaştırma operasyonu sonrası ise hasta diğer ses değiştirme ameliyatlarından farklı olarak, sesini dinlendirmeye gerek kalmadan hemen konuşabilir. Ses estetiği operasyonlarından sonraki ilk 2-3 ay içerisinde hedeflenen ses tonuna yakın bir tını elde edilir. İstenilen ses tonunun tam olarak ortaya çıkması ise 6 ila 12 ay sürer. Boyundan yapılan operasyonlarda kesi izi genellikle aylar içerisinde kaybolur. Hastanın bu süreçte doktor kontrollerini aksatmaması, ses tellerini rahatsız edecek şekilde bağırma gibi davranışlardan kaçınması ve vücudu zorlayacak faaliyetlerden uzak durması gerekiyor. Bilinmelidir ki her cerrahi işlemde olduğu gibi ses estetiği sonrası da karşılaşılabilecek bazı riskler var. Konuşma güçlüğü, ses kısıklığı veya titremesi, ödem, büyümüş âdem elması, ses teli felci bunlardan bazıları. Ayrıca bazı ses inceltme ameliyatları da istenilen sonucu vermeyebilir, hedeflenen sese ulaşmak için ikinci bir ameliyat gerekebilir. Ses estetiğinin bu konuda deneyimli uzmanlar tarafından tam donanımlı merkezlerde yapılması çok önemli” diye aktardı. 

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM