Salı, Haziran 25, 2024

Arçelik ve Arya’dan teknoloji alanında girişimci kadınlara destek

Yeni iş birliği çerçevesinde ‘Arya Girişimci Akademisi’ ve ‘Arçelik Girişimci Atölyeleri’ programlarıyla kadınların temel bilgi ve becerilerini geliştirmelerine katkı sağlanarak teknoloji alanında kadınların girişimciliği desteklenecek.

Program kapsamında girişimcilerin işlerinde en sık karşılaştıkları problemleri çözmeye yönelik pratik bilgiler aktarılırken vaka analizleri yapılacak. Girişimciler ve girişimci adayları, 2018 yılından beri 700’ün üzerinde girişimciyi buluşturan programlar, girişimcilik ve teknoloji alanında etkin konuşmacılar ve Türkiye’nin başarılı iş insanları ile bir araya gelerek onların deneyiminden faydalanacak.


“2026 yılına kadar 2 bin 500 kadın girişimciyi destekleyeceğiz”

Kadın girişimcilere verilen desteği önümüzdeki yıllarda daha da artıcaklarını belirten Arçelik Strateji ve Dijitalden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Utku Barış Pazar “Arçelik olarak BM Kadın Birimi-UN Women Nesiller Boyu Eşitlik Forumu Action Coalition inisiyatifinin destekçisi olarak 2026 yılına kadar dünya çapında 2 bin 500 kadın girişimciyi çeşitli programlar aracılığı ile desteklemeyi taahhüt ediyoruz. Teknoloji alanında girişimi bulunan kadınların sayılarının artırılması için hem finansman hem de mentorluk desteği sağlanması gerekiyor. Bu noktada Arçelik’in teknoloji ve inovasyon vizyonu ile kadın odaklı yatırım platformu olan Arya’yı buluşturarak önemli bir sinerji yaratacağız. Gerçekleştireceğimiz programların teknoloji alanında benzer çalışmalar için bir örnek oluşturacağına ve çarpan etkisiyle girişimci ekosisteminde kadınların varlığını güçlendireceğine inanıyorum” dedi.


Hedef: 2023 yılında 500 kadın girişimci

Arçelik, Garage Innovation Hub çatısı altında birleştirdiği açık inovasyon ve girişimcilik faaliyetleri ile ekosistemin tüm aktörleriyle iş birliğine dayanan çalışmalar yürütmeye devam ediyor. 4500’den fazla startup inceleyen, 250’den fazla mentor ve 250’den fazla partnerle iş birliği yapan Garage Innovation Hub, 2022 yılından beri kadın girişimciliği destekleyen adımlar atıyor. 2022 yılında +350 girişimci kadın ve girişimci adayını eğitim, mentorluk ve finansa erişim gibi konularda destekleyen Arçelik, 2023 yılında bu sayıyı 500’e çıkarmayı hedefliyor. Küresel ölçekteki girişimcilik programları ile 2026 yılında kadar 2500 kadına ulaşmayı ve girişimci kadınlara aktarılan fonlara her yıl katkıda bulunmayı hedefliyor. 

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM