Perşembe, Haziran 13, 2024

“Ankara sağlıkta dünya markası olma yolunda”

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz “Tıp ve sağlık alanındaki başarılar, şehrimizde sağlık turizminin gelişimine zemin oluşturuyor” dedi


ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı ile Türk Anatomi ve Klinik Anatomi Derneği’nin (TAKAD) Cumhuriyet’in yüzüncü yılına ithafen gerçekleştirdiği “23. Ulusal Anatomi Kongresi”nin açılışına katıldı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Deniz Demiryürek’in Başkanlığı’nı yürüttüğü Kongre’nin açılış programında, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran, Başkent Üniversitesi Kurucusu ve Yönetim Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal, TAKAD Başkanı Prof. Dr. Piraye Kervancıoğlu, Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, çok sayıda akademisyen ile ATO Meclis Üyeleri ve davetliler de yer aldı.

“Şehrimiz sağlık turizminin gelişimine zemin oluşturuyor”

ATO Meclis Salonu’nda gerçekleşen programda konuşan ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, Ankara’nın üniversiteleriyle, tıp fakülteleriyle, eğitimiyle, yetiştirdiği doktorlarıyla, sağlık çalışanlarıyla, tam teşekküllü üniversite hastaneleriyle sağlıkta bir dünya markası olma yolunda hızla ilerlediğini kaydederek, “Cumhuriyet’in yeni kurulduğu, ülkedeki tek tıp fakültesinin İstanbul’da olduğu yıllardan Cumhuriyet’in Başkenti’nin tıp fakülteleriyle, sağlık hizmetleriyle adını dünyaya duyurduğu günlere geldik. Cumhuriyet’in ilk yıllarında hekim sayısı 500 civarındayken, bugün sadece Hacettepe Tıp Fakültemiz yılda yaklaşık 500 mezun veriyor. Dünyanın en iyileri arasına adını yazdırıyor. Doktorlarının, akademisyenlerinin başarılarıyla dünyada adından söz ettiriyor. Üniversiteler şehri Ankaramızın bu üstünlüğü ile hepimizin gururlanması ve sahip çıkması gerekiyor. Tıp ve sağlık alanındaki bu başarılar, şehrimizde sağlık turizminin gelişimine de zemin oluşturuyor” dedi.

“Türkiye’yi sağlık turiziminde merkez haline getireceğiz”

Türkiye’ye, sağlık hizmeti almak için gelen turistlerin en fazla ziyaret ettiği iller arasında Ankara’nın ön sıralarda yer aldığına dikkat çeken ATO Başkan Yardımcısı Yılmaz, “Sağlık turizmi gelişmeye ve döviz girdisi sağlamaya açık bir alan. Bu nedenle Ankara Ticaret Odası olarak, şehrimizi sağlık turizmi alanında dünyanın önde gelen merkezlerinden biri haline getirme hedefiyle çalışıyoruz. Ankara kongre turizminin gelişmesi için de önemli potansiyele sahip. Şehrimizin adını bu alanda da duyurmak istiyoruz. Umut ediyorum ki Ankara, başta tıp olmak üzere uluslararası kongrelerin yapıldığı bir merkez durumuna en kısa sürede gelir” dedi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM