Cumartesi, Aralık 2, 2023

Duferco yeni fabrikasının açılışını yapıyor

duferco

İtalyan profil üreticisi Duferco, San Zeno Naviglio tesisinde kapasite ve sürdürülebilirliği artıran yeni Akıllı Profil Üretim (SMB) haddehanesinin açılışını yaptı.

Yeni SMB haddesi, şirketin ürün yelpazesini genişletme, kaliteyi artırma ve kapasiteyi yükseltme hedeflerini karşılıyor. Şirket, uluslararası düzeyde profiller için ‘en iyi maliyetli üretici’ olmayı planladığını belirtiyor. Yeni tesis, toplam 250 milyon euro (264 milyon dolar) yatırımla 700 bin ton/yıl kapasiteye sahip. San Zeno Naviglio tesisinin büyük bölümü temiz enerji kullanacak.


Yılda 28 bin ton karbondioksit tasarrufu sağlanacak

Duferco, bir rüzgar enerjisi üreticisi ile uzun vadeli bir enerji alım anlaşması imzaladı ve bu anlaşma, tesiste kurulu fotovoltaik kapasite ile birleştiğinde değirmenin tamamen yenilenebilir enerji ile çalışmasını sağlayacak. Bu sayede karbon ayak izi azaltılacak ve yılda 28 bin ton karbondioksit tasarrufu sağlanacak. Tesis dijitalleştirildi ve ‘sıfır atık’ politikası doğrultusunda üretim sürecini ve enerji tüketimini optimize etmek için yapay zeka kullanacak.

Duferco Başkanı Antonio Gozzi, “Tesis, enerji ve su tasarrufu sağlamak ve ürün kalitesinin yanı sıra güvenliği de garanti altına almak için en modern dijital teknolojileri ve veri analizini kullanıyor. Çelik endüstrisinde inovasyon ve sürdürülebilirlik el ele gidiyor. İnsan faktörü, odaklanma, empati, yetkinlik, kararlılık makinenin yerini alamayacağı vazgeçilmez bileşenler olsa bile, yapay zeka çığır açan bir paradigma değişimine yol açmıştır” dedi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM