Pazar, Şubat 25, 2024
spot_img

Milli İşletim Sistemi Pardus’tan 100.yıl özel sürümü

SEDA GÖK 

 Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Pardus 23’ün 100. yıl sürümünün TÜBİTAK ULAKBİM tarafından, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını onurlandırmak amacıyla özel olarak tasarlandığını açıkladı


Bu sürümün, Türkiye’nin bağımsız yazılım geliştirme yeteneklerini ve teknolojik bağımsızlığını vurgulayan bir adım olarak öne çıktığını belirten Bakan Kacır, “Türkiye’nin bilgi teknolojileri sahnesindeki rolünü güçlendirmek ve milli kimliğini yansıtmak için geliştirilen bu sürüm, kullanıcılarına modern bir işletim sistemi deneyimi sunmanın yanı sıra, ülkenin teknolojik gelişimine olan katkısını da gösteriyor” dedi.

 TÜBİTAK ULAKBİM geliştirdi

Kacır, Türkiye’nin milli işletim sistemi ile daha güvenli ve verimli bir deneyim yaşamak için herkesi Pardus’a geçmeye davet etti. TÜBİTAK ULAKBİM tarafından kullanım kolaylığını ön plana alan PARDUS’un yeni ana sürümünün geliştirildiğini kaydeden Kacır, “30 Ağustos’ta Pardus 23 ‘Ay Yıldız’ Sürümü çıkmıştı. 29 Ekim’de de Pardus 23 100. Yıl Özel Sürümünü kullanıma sunuyoruz” vurgusu yaptı.

Yerli üretim 

Kacır, “Türkiye’nin bağımsızlığını ve yerli teknoloji üretme kapasitesini güçlendirmek için attığımız adımlardan gurur duyuyoruz. Pardus işletim sisteminin bu yeni sürümü önemli bir kilometre taşıdır ve Türkiye Yüzyılı hedefleri doğrultusunda büyük bir başarıdır” değerlendirmelerinde bulundu.

Tam bağımsız Türkiye’nin sembolü

Bakan Kacır, “Pardus 23 tam bağımsız Türkiye’nin sembolüdür. Bu sürüm, yerli ve milli bir yaklaşımı yansıtırken, aynı zamanda teknoloji alanında Türkiye’nin ulusal ölçekteki potansiyelini gösteriyor. Hem kamu hem de özel sektörün kullanımına sunulan bu işletim sistemi, ülkenin siber güvenlik yeteneklerini artırmak, bağımsızlık ve veri gizliliğini korumak için kritik bir rol oynamaktadır” dedi.

Mandal: Sistem yönetimini daha basit hale getiriyor

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da detaylara ilişkin, “Pardus 23, kullanıcıların tercihlerine göre iki farklı masaüstü ortamı sunuyor. XFCE ve GNOME sürümleri arasından seçim yaparak, işletim sistemini kendi ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilirsiniz. Linux 6.1 çekirdek sürümü, daha iyi performans, sürücü uyumluluğu ve güvenlik sunarak Pardus 23’ü daha sağlam bir hale getiriyor. Pardus 23, Pardus GNOME Karşılayıcı, XFCE İnce Ayarlar, Pardus Güncelleyici gibi kullanışlı yeni uygulamalar ve daha fazlasıyla birlikte geliyor. Bu uygulamalar, kullanıcıların işlerini daha kolay ve hızlı bir şekilde yapmalarına olanak tanırken, sistem yönetimini daha da basit hale getiriyor”  ifadelerini kullandı.

“100. yıl sürümüne özel ek paketin ön tanımlı olarak bulunduğu özel sürümü ISO olarak indirip kullanabilir veya hali hazırda yüklü olan Pardus 23 Ay Yıldız üzerinde Pardus Yazılım Merkezi üzerinden kurup aktifleştirebilirsiniz.” hatırlatması yapan Mandal, “Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlarken aynı zamanda TÜBİTAK’ın da 60. yaşını doldurmasının heyecanı içindeyiz. Milli İşletim Sistemi Pardus da bizim geleceğe bakan yüzümüz, Türkiye’nin tam bağımsızlığının başka bir göstergesidir. Türkiye Yüzyılında bilim ve teknolojide öncü olarak birlikte geliştirip birlikte başarma anlayışı ile tüm alanlarda ülkemizi parmakla gösterilen bir ülke haline getireceğiz” değerlendirmelerinde bulundu. Pardus 23 100. Yıl Sürümünü denemek ve daha fazla bilgi edinmek için Pardus Resmi Web Sitesi | www.pardus.org.tr‘yi ] ziyaret edebilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM