Pazartesi, Aralık 4, 2023

Yumaklı: 81 ilde Cumhuriyet ormanları kurulacak

fidan

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Behiçbey Orman Fidanlık Müdürlüğü’ndeki ‘11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü Etkinlikleri Tanıtım Toplantısı’nda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Yumaklı, 11 Kasım’da ’Geleceğe Nefes, Cumhuriyet’e Nefes’ sloganıyla vatandaşlarla birlikte ağaç dikim faaliyetlerinin ülkemizin dört bir yanında yapılacağını söyledi.

Bu yıl toprakla buluşturacakları her fidanın, Cumhuriyet’e ve onun değerlerine bağlılıklarının göstergesi olacağına dikkati çeken Yumaklı, “Fidanlıklarımızda bin türün üzerinde yıllık 275 milyon fidan üretimi yapılıyor. Daha yeşil bir Türkiye için, ideallerimize ulaşmak için fidanlıklarımızda ürettiğimiz fidanların önemi büyük. Cumhuriyet’in 100. yılında ‘Geleceğe Nefes Cumhuriyet’e Nefes’ mottosuyla yola çıkıyoruz. 11 Kasım’da 81 ilde Cumhuriyet ormanları kurulmuş olacak. Cumhuriyet’imizin 100. yılında 100 kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşuna 100 ağaç hediye edeceğiz. Kurumlarımız 11 Kasım’da bu fidanları toprakla buluşturacak. 11 Kasım’da binlerce vatandaşımızla ülkemizin dört bir yanında oluşturacağımız 2 bin 23 fidan dikim yerinde 5 milyon 2 bin 23 fidanı toprakla buluşturmuş olacağız” dedi.


“Kanuni düzenlemelerle köylümüze önemli avantajlar sağlandı”

Ormancılık yatırımlarına ilişkin konuşan Yumaklı, “Son 21 yılda ormancılık yatırımları 90 milyar 500 milyon TL’ye ulaştı. Bu kapsamda yıl sonuna kadar son 21 yılı aldığımızda dikeceğimiz fidanların sayısı yaklaşık 7 milyara ulaşacak. Böylece ülkemiz, dünya ortalaması olan yüzde 30’un üzerine çıkacak. 268 bin 113 orman köylümüze yaklaşık 15 milyar TL’lik ORKÖY verildi, kanuni düzenlemelerle orman köylümüze önemli avantajlar sağlanmış oldu” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM